Koruna dnes výrazně propadla. Kvůli nervozitě v eurozóně oslabila až nad hranici 26 Kč/EUR a 20 Kč/USD. Závěr obchodování ji zastihl na 26,08 Kč/EUR, proti úterku tak ztratila téměř 30 haléřů a dostala se na hodnoty z letošního února. Vůči dolaru oslabila o 45 haléřů na 20,26 Kč/USD, tedy na úrovně, kde byla zhruba před rokem.

A podobně oslabují i ceny akcií na evropských trzích. Jejich hlavní index klesl nejníže za poslední dva měsíce.

Obavy z další nákazy

Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera jsou příčiny poklesu pořád stejné - obavy z dluhové krize Řecka a nákazy dalších zemí eurozóny.

"Olej do ohně dnes přilila agentura Moody's, která nyní přehodnocuje rating Portugalska s možností jeho snížení ze současného stupně na AA2," uvedl Frayer. Pokud jej opravdu sníží, přidala by se tak k jiné ratingové agentuře Standard & Poor's, která kvůli vysokým dluhům Portugalsku rating o dva stupně snížila už minulý týden.

Podle Frayera se kurz koruny může dostat snadno až k úrovni 26,23 Kč/EUR, pokud riziková averze na finančních trzích nadále poroste.

Propad prý nevypovídá o stavu české ekonomiky

Analytik Patria Finance Tomáš Vlk řekl, že pokles koruny je spojen s bouřlivými protesty v Řecku, a nevypovídá proto o stavu české ekonomiky. Rozhodující roli tak hraje přechod investorů k bezpečnějším měnám. Pokud protesty neutichnou, koruna bude podle Vlka zřejmě dále ztrácet, další vývoj je však těžké odhadnout.

Za špatný označila výhled pro českou korunu analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. "Dokud se neusadí situace v Řecku, koruna neposílí," uvedla.

Negativní reakce trhů poslala směrem dolů také jednoho z hlavních protagonistů celé hry - euro. Navíc hrozí další revize řeckého ratingu, která by podle dřívějších vyjádření měla vést ke snížení o několik stupňů. Dolar dnes k euru posílil k úrovni z loňského dubna. Kolem 17.00 se obchodoval na 1,2866 USD/EUR.

Řecké banky klesly o 3,1 procenta

A podobně dole jsou i akcie. Panevropský index FTSEurofirst 300 si odepsal jedno procento a uzavřel na 1023,41 bodu. Podruhé za sebou tak skončil na novém dvouměsíčním minimu. Vyspělé akciové trhy nyní plně vstoupily do fáze korekce, která už měla tak jako tak zpoždění. Zdaleka nejhůře na tom byly řecké banky, které podle souhrnného indexu klesly o 3,1 procenta.

"Jsou zde obavy, že to může být korekce, ale i konec cyklického býčího trendu," řekl podle agentury Reuters analytik frankfurtské společnosti Lang & Schwarz Giuseppe-Guido Amato. "Vidíme růst objemu při poklesu cen, a to z technického hlediska není dobrá zpráva," upozornil. Růst objemu při silném poklesu cen bývá známkou kapitulace.

Situaci nezachránily ani příznivé hospodářské výsledky pivovarnické skupiny InBev, i když její akcie na výsledky reagovaly růstem. Prodejní tlak byl silnější, takže dolů zamířila řada titulů bez ohledu na to, zda v posledních dnech oznámila solidní výsledky.

Opět klesaly hlavně akcie bank a ztráty finančních ústavů Barclays, HSBC, Banco Santander, BNP Paribas nebo Deutsche Bank se pohybovaly od 0,1 do 2,7 procenta. Počáteční zisky, které byly reakcí na příznivé výsledky hospodaření, neudržela ani Société Générale. Akcie banky, která v tuzemsku vlastní Komerční banku, oslabily o 0,8 procenta.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist