Kritika ze všech stran se snesla na hlavu šéfa největší německé banky Deutsche Bank Josefa Ackermanna. Vlivný finančník minulý týden zpochybnil schopnost Řecka splatit jeho enormní dluhy i poté, co se eurozóna dohodla na záchranném mechanismu, který bude mít k dispozici rekordních 750 miliard eur (asi 19,2 bilionu Kč). Němečtí politici napříč politickým spektrem i ekonomové ho obvinili z nezodpovědnosti a dalšího znejistění trhů. Zazněla i výzva, aby opustil post poradce kancléřky Angely Merkelové.
"Zda bude Řecko během toho období skutečně v takové pozici, aby ze sebe vydalo to úsilí, o tom já pochybuji," prohlásil Ackermann ve čtvrtek večer v diskuzním pořadu televize ZDF na adresu platební schopnosti aténské vlády. Touto větou vůči sobě spustil lavinu kritiky.
"Považuji to vyjádření za zvláštní, překvapující a nepříjemné," reagoval německý ministr hospodářství Rainer Brüderle. Podivil se zejména nad jeho načasováním, kdy euro po prvotním optimismu vyvolaném dohodou na obřím záchranném balíku začalo opět oslabovat.
Nemůže být poradcem
"Nezodpovědná prohlášení jednotlivých, ale důležitých aktérů přispívají k dalšímu znejistění trhů," přidal se Peter Altmaier, vysoký představitel poslanecké frakce vládních křesťanských stran CDU/CSU ve Spolkovém sněmu, v nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.
Předsedkyně poslaneckého klubu opozičních Zelených Renate Künastová vyzvala k Ackermannovu odchodu ze sboru poradců kancléřky. "Merkelová teď musí jasně říct, jak to je. Jestli tak, jak říká ona, nebo její upovídaný hlavní poradce," apelovala Künastová na šéfku německé vlády, aby zaujala k bankéřovu názoru stanovisko. Mluvčí kancléřky reagovala pouze slovy, že nevidí důvod k takovým spekulacím.
Ať si to myslí, ale neříká
Kritiku si šéf Deutsche Bank vysloužil také od německých ekonomických expertů. "Ani pan Ackermann, ani nikdo jiný nemůže v současnosti dělat konečné ortely nad finanční budoucností Řecka," kontroval ředitel Institut pro makroekonomii a výzkum konjunktury IMK Gustav Horn. "Svým vyjádřením situaci Řecka rozhodně ztížil," dodal Horn pro server deníku Handelsblatt.
Ackermannova výroku se chytly i další německé noviny. Mnichovský Süddeustche Zeitung k němu poznamenal, že bankéřovy pochyby jsou objektivně oprávněné, "otázkou je, zda může šéf Deutsche Bank takové obavy veřejně prezentovat". Mnohem tvrdší kritiky se dočkal od ekonomického listu Financial Times Deutschland, který vlivnému finančníkovi doporučil, "aby jednoduše držel pusu".
Pro dvaašedesátiletého Švýcara to přitom nebyl první slovní úlet. Před dvěma roky například komentoval německou vládou schválený miliardový balíček na záchranu bank slovy, že by se musel stydět, "kdybychom v krizi přijímali státní peníze". Později toto prohlášení relativizoval.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist