Německá vláda zakazuje od půlnoci z úterý na středu takzvané prodeje nakrátko, to znamená spekulace na pokles, u akcií desítky předních německých finančních institucí, vládních dluhopisů zemí eura i úvěrových swapů CDS na tyto dluhopisy. Oznámil to mluvčí německého ministerstva financí.

"Zákaz vstupuje v platnost o půlnoci," řekl mluvčí. Další podrobnosti včetně názvů institucí, jejichž akcií se opatření týká, neuvedl. Trhy na toto oznámení zareagovaly dalším propadem eura.

Krok Berlína je reakcí na otřesy na trzích vyvolané řeckou dluhovou krizí a obavou investorů z jejího šíření do dalších slabých zemí eura. Vládní činitelé zemí jako Řecko, Německo nebo Francie pojali teorii, že za krizi nemůže ani tak odhalení pravdy o rozsáhlé zadluženosti Řecka a dalších států, jako spíš spekulanti na finančních trzích.

"Jsou už zoufalí"

Tento postoj ekonomičtí komentátoři vesměs hodnotí jako konspirační teorii, svalování vlastní viny na jiné a snahu "zlikvidovat posly špatných zpráv".

"Naznačuje to, že u německých činitelů propuká zoufalství a že chtějí odradit trhy od něčeho, co považují za spekulativní útoky na finanční trhy eurozóny," řekl agentuře Reuters analytik chicagské firmy Easy Forex Michael Malpede.

Kurz eura, který během dneška mírně zpevňoval, se po zprávě o německém plánu propadl k dolaru o jedno procento až na 1,2266 USD. Euro podkopaly i plány ministrů financí EU na zavedení zvláštní daně z finančních transakcí.

Zákaz tu již byl před dvěma roky

Zákazy krátkých prodejů akcií, v nichž investoři prodávají půjčené akcie, aby je za nižší cenu později skoupili zpět, dočasně zavedly vlády řady vyspělých zemí v rekci na eskalaci finanční krize na podzim 2008. Chtěli tím tehdy zmírnit propady cen akcií finančního sektoru.

 Tentokrát se zákaz týká i dluhopisů, na něž se nyní investoři soustředí nejvíc. Zatímco ceny obligací slabých zemí eura jako Řecko a Portugalsko prudce klesají a úroky z nich rostou, ceny bezpečných dluhopisů USA, Německa i některých dalších silných zemí eura mají tendenci růst.

Analytici mají o účinnosti německého plánu silné pochyby. "Problém je, že investoři mohou jít prodávat nakrátko kamkoli jinam, takže pokud se nezavede globální zákaz, nebude to mít podle mě žádný účinek," řekl Tim Ghriskey z newyorské Solaris Asset Management.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist