České dráhy si chtějí půjčit 11,4 miliardy korun. Podnik chce vydat dluhopisy za 300 milionů eur (asi 7,5 miliardy korun) a půjčit si od Evropské investiční banky (EIB) 3,9 miliardy korun na nákup vlaků pro regionální tratě. Informovala o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na materiál Strategie investičního financování ČD 2010-11.

Již loni na sklonku roku se proti zadlužování postavilo Ministerstvo financí, kterému se nelíbily dluhopisy za dvě miliardy korun. Zakázat jejich vydání úřad drahám nemůže, a proto je dopravce nakonec vydal. Ministerstvo zůstává opatrné i nyní. "Zatím nemáme oficiální žádost, ale už proběhlo jednání s ministrem a slíbili podrobnější údaje. Měli by se každopádně chovat obezřetně," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dráhy na svou obhajobu argumentují, že jsou zatím málo zadlužené a mohou si další půjčky dovolit. Příští týden má o plánu financování rozhodnout dozorčí rada ČD.

ČD chtějí podle materiálu urychlit vydání eurodluhopisů a už na přelomu května a června začít pracovat na získání ratingu. K tomu plánují ještě rozšíření svého směnečného programu o tři miliardy korun. Ten však končí hned po vydání dluhopisů. Dluhopisy dráhy chtějí umístit na mezinárodní kapitálové trhy.

Informace o chystané půjčce Českých drah se objevily necelý měsíc poté, co podnik oznámil miliardové investice do modernizací souprav. V Ústeckém kraji chce modernizovat vlakové soupravy za více než miliardu korun. Další investice oznámily ČD také pro Moravskoslezský kraj, kam do roku 2014 přijde minimálně 1,5 miliardy korun.