Ministři financí Evropské unie se shodli, že dají víc pravomocí Eurostatu. Chtějí posílit jeho roli, aby se předcházelo falšování dat, jaké dělali Řekové. Posílení jeho role by mělo jeho expertům dát možnost provádět širší kontrolní mise v zemí bloku.
O věci ale musí ještě rozhodnout Evropský parlament a ještě jednou i země EU, neboť zatím jde mezi nimi jen o rámcovou dohodu, přičemž některé detaily je třeba ještě doladit.
"Poslední vývoj jasně ukázal, že současný kontrolní rámec pro fiskální statistiky stále nesnižuje do potřebné míry riziko, že budou Evropské komisi hlášena nesprávná či nepřesná data," uvedli ministři v prohlášení.
Evropští statistici by tak měli mít přístup k vládním účtům na lokální i centrální úrovni, aby je mohli kontrolovat, stejně jako k datům o sociálním zabezpečení. Podléhali by nicméně normám týkajícím se ochrany dat a osobních údajů.
Dluhové problémy Řecka odstartovaly zrod současné krize eura. Prapůvodem řeckých problémů byly nepravdivé údaje o fungování ekonomiky. Poté, co vyšla najevo výrazně horší pravdivá čísla, tak Aténám musela přispěchat eurozóna společně s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na pomoc zřízením speciálním záchranného mechanismu.
V pondělí se v Lucemburku dohodli finanční lídři eurozóny na detailech záchranného fondu ve výši 750 miliard eur, tedy téměř 20 bilionů korun. Tato pomoc má zabránit šíření dluhové krize z Řecka a obnovit důvěru v euro na finančních trzích.
Rozpočty pod drobnohledem
Zároveň se také shodli i na tom, že EU bude posuzovat národní rozpočty ještě před jejich schválením v dané zemi. Zatím ale nejsou známé konkrétní detaily tohoto kontrolního procesu. Půjde hlavně o to, co přesně a v jakém rozsahu by měly státy do Bruselu k posouzení zasílat.
Česko s návrhem kontroly podle v Lucemburku přítomného ministra financí Eduarda Janoty souhlasilo. "Byla tam naprostá shoda," nastínil Janota jednání skupiny tvořené převážně ministry financí o návrhu EK o předběžném posuzování národních rozpočtů.
Český ministr to považuje za dobrou věc a očekává, že jednotlivé státy budou zasílat spíše jen rámcové informace, které by měly ukázat, zda "jdou v té či v oné zemi dobrým směrem a že nikam neutíkají do šílených deficitů".
Návrh, aby EU posuzovala národní rozpočty, má za cíl zabránit opakování současné krize, kdy řada zemí EU hospodaří s nadměrnými dluhy. Potíže nejsilněji dolehly na Řecko, kterému musela eurozóna společně s Mezinárodním měnových fondem (MMF) přijít na pomoc se záchranným balíčkem.
Potíže ale mají i další státy bloku, třeba Španělsko s Portugalskem, které už začínají přijímat různá úsporná opatření, aby své veřejné finance zlepšily.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist