Španělsko v pondělí poprvé přiznalo, že některé jeho banky se dostaly do krize likvidity a zahraniční banky jim odmítají poskytovat krátkodobé úvěry na mezibankovním trhu. Náměstek ministryně financí Carlos Ocana však popřel, že by země stála na pokraji dluhové krize řeckého typu a že by pomýšlela na podobnou masivní finanční záchranu, jakou získali Řekové.

Španělsko potřebuje v červenci získat na splacení starých dluhů 16,2 miliardy eur. Je schopno si půjčovat na trhu, rizikové přirážky k úrokům z jeho dluhopisů však stále rostou. V pondělí se přirážka desetiletých španělských obligací k německým dluhopisům (rozdíl výnosů španělských a německých dluhopisů) zvýšila asi o 0,1 procentního bodu na 2,02 bodu poté, co německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung napsal, že prezident Evropské centrální banky Jean -Claude Trichet a předseda Evropské komise José Barroso "podporují evropskou finanční pomoc Španělsku" a "obávají se o španělské banky".

Španělé: Máme problémy, ale pomoc nepotřebujeme

"Je to skutečně problém," řekl Ocana na podnikatelské konferenci v severním Španělsku na otázku po nedostatku peněz v menších bankách. Prohlásil však, že vláda svými plány rozpočtových úspor a strukturálních ekonomických reforem pracuje na obnovení důvěry. "Španělsko nepotřebuje žádné dodatečné financování od mezinárodních institucí. Tyto pověsti jsou nepravdivé a já je popírám," dodal Ocana.

Stejným způsobem odpověděl mluvčí ministerstva financí už v pátek na zprávu jiného německého listu Financial Times Deutschland, podle které se Evropská unie už připravuje na pomoc Španělsku pro případ, že o ni Madrid požádá. Podle listu by Španělsko potřebovalo pomoc, pokud se zhorší problémy v jeho bankovním sektoru. Zprávu listu popřel i mluvčí Evropské komise Amadeu Altafaj.

Zdroje z bankovních kruhů minulý týden agentuře Reuters sdělily, že krize likvidity postihuje spořitelny a malé banky, nikoli však největší finanční instituce jako BBVA nebo Banco Santander. Španělský bankovní sektor je pod tlakem od minulého měsíce, kdy centrální banka převzala malou spořitelnu CajaSur a poukázala tím na prekérní pozici jiných malých finančních institucí.

Španělské banky mají další problém - chybí jim úvěry - čtěte ZDE

Španělská spořitelna Caja Madrid požádá o 3 miliardy eur z vládního fondu - čtěte ZDE

Ratingová agentura Fitch na konci května snížila hlavní ratingovou známku Španělska na stupeň AA-plus. Po snížení ratingu Španělska se na trhu začaly znovu objevovat obavy, že země směřuje k dluhové krizi, ze které ji bude nutné zachraňovat podobně jako Řecko.

Vláda nařídila škrty

Španělský parlament minulý měsíc těsnou většinou schválil plán rozpočtových úspor v hodnotě 15 miliard eur (386 miliard Kč). Ten má letos snížit rozpočtový deficit na 9,3 procenta hrubého domácího produktu z loňských 11,2 procenta HDP a v příštím na šest procent. Proti připravovaným škrtům stávkovali státní úředníci a odbory mluví o generální stávce.

Španělsko míří ke generální stávce. Odbory odmítají vládní reformu úspor - čtěte ZDE

Problém španělských bank považuje za vážný i hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. "Celý svět má před nosem nový problém a skoro nikdo ho nevidí. Tím problémem jsou španělské banky. Namísto aby se na ně všichni zaměřili, investoři i média se dnes věnují naprostým banalitám a jsou z nich dokonce nadšeni."

"Obavy o osud španělských bank už v médiích vyjadřují i bankéři a kurz eura se tváří, jako když to nevidí. Zatím vyschly zdroje „jen“ bankám. Problém je, že brzo vyschnou i zbytku podnikového sektoru. Španělská ekonomika se zadře. Prémie za riziko ve Španělsku dále poroste, pokud se nedočkáme zásadních změn," domnívá se Pikora.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist