Nemovitosti v Česku jsou stále příliš drahé a jejich ceny mohou pokračovat v poklesu. Vyplývá to z analýzy České národní banky.

Podle ní totiž ceny nejenže rostly v posledních letech několikrát rychleji než v jiných zemích, ale stále vysoko se drží i k poměru k nájmům. Jinými slovy, v Česku je výhodnější si byt pronajmout než koupit.

„To, že jsou ceny bytů v poměru k nájmům relativně vysoko, by mohlo znamenat, že prodejci budou muset ceny bytů ještě snížit. Existuje tak riziko, že ceny v Česku budou dál klesat,“ uvedl Jan Frait z odboru ekonomického výzkumu a finanční stability centrální banky.

Ceny by přitom měly podle ČNB padat hlavně v Praze, Brně, Liberci a dalších velkých městech.

Ceny bytů letí vzhůru, nájmy téměř stagnují

Závěry analýzy potvrzuje i Institut regionálních informací (IRI), který dlouhodobě sleduje realitní trh. „Nájemné se zatím celkem drží. Odhadujeme, že ceny nemovitostí budou dál klesat. Předpokládáme pokles o dalších 10 až 15 procent,“ řekla ředitelka IRI Milada Kadlecová.

Zatímco ceny bytů se podle ní od roku 2006 téměř zdvojnásobily, nájemné vyrostlo jen o 14 procent. „Kdo koupil byt před deseti lety a pronajímá ho, vydělává ročně v poměru k ceně dvakrát víc než ten, kdo ho koupil před nedávnem,“ popisuje Kadlecová.


Vypovídající je i srovnání se sousedním Německem, kde poměr cen bytů k nájmům naopak klesal. Například dvoupokojový byt ve Stuttgartu lze dle údajů německé pobočky realitní kanceláře RE/MAX pořídit po přepočtu za 3,2 milionu korun a pronajmout asi za 14 tisíc měsíčně. Člověk by si takový byt mohl koupit za stejné peníze, které za 19 let zaplatí na nájemném. Oproti tomu podle čísel IRI by v Praze v Dejvicích se z nájmů obdobný dvoupokojový byt „zaplatil“ až za 27 let.

ČNB navíc upozorňuje, že v Česku poměrně rychle vyrostla i cena bytů v poměru k příjmům obyvatel. Jinými slovy, cena bydlení roste mnohem rychleji, než jak rostou výdělky lidí. Naopak třeba právě v Německu tento poměr již více než deset let stále klesá. Podrobnosti čtěte v úterních HN.