Řecko opět straší akciové investory. Náklady na pojištění Řecka proti bankrotu totiž vzrostly na rekord. Hodnota tzv. kontraktů CDS, které právě cenu pojištění měří, se poprvé v historii dostala nad 1000 bazických bodů - tedy 10 procent.
CDS u 5letého řeckého dluhopisy podle informací CMA Datavison vzrostl na nové historické maximum 1131 bazických bodů poté, co o den dříve v USA zavřel na 1127 bps, ačkoliv v úterý byl ještě pod úrovní 900 bps, uvedl server Patria Online.
U akcií po celém světě tak znovu převládají obavy z dalšího prohlubování dluhové krize. A to přesto, že za růstem cen pojištění a také propadem cen řeckých dluhopisů stály spíše věci technického rázu.
"Investoři se totiž zbavovali řeckých státních dluhopisů především proto, že poté, co Řecku klesl rating, zmizely tyto cenné papíry z některých burzovních indexů. Před koncem měsíce se fondy, které tyto indexy sledují, proto prostě musely řeckých cenných papírů zbavit," uvedl Peter Chatwel z Credit Agricole Corporate & Investment Bank.
Ostrovy na prodej?
Obavy dále umocnily zprávy o tom, že Řecko kvůli splácení vládních dluhů zvažuje prodej některých ze svých šesti tisíc ostrovů. Patria s odvoláním na britská média píše o tom, že řecká oblast Mykonos, která se těší čilému zájmu turistů, má být jedním z míst, které se řecká vláda snaží prodat.
Řecko, které vlastní třetinový podíl v této oblasti, se údajně poohlíží po kupci, který by dodal místu kapitálovou injekci a vystavěl zde luxusní turistický komplex,“ uvedl britský list s odvoláním na zdroje blízké probíhajícím jednáním.
Další oblastí, která by mohla být dána k dispozici potenciálním investorům rekrutujících se především z řad bohatých Rusů a Číňanů, jsou podle listu The Guardian místa na ostrově Rhodos.
Vláda versus banky
Řecký premiér Jorgos Papandreu ve čtvrtek večer vyzval banky, aby se kvůli finanční a hospodářské krizi reorganizovaly. Mají se podle něj urychleně restrukturalizovat, aby mohly financovat řeckou ekonomiku. Ta se potýká s vážnými problémy, zatím se nevymanila z propadu a je závislá na pomoci ostatních zemí eurozóny.
V pátek na to odmítavě reagoval šéf druhé největší řecké banky EFG Eurobank Nick Nanopoulos. "Jsme silní z hlediska kapitálové přiměřenosti a pro nejbližší budoucnost budeme pokračovat samostatně."
"Řecký bankovní systém může a musí učinit kroky k zavedení strategických změn, které mu dovolí udržet si po krizi na bankovním trhu značnou konkurenční výhodu a nadále hrát adekvátní roli ve financování a rozvoji ekonomiky," řekl o den dříve Papandreu.
Zároveň ale se snažil uklidnit situaci slovy, že jeho země je schopna splnit podmínky, které dala svým partnerům výměnou za pomoc. "Můžeme to učinit rychleji a lépe, než je stanoveno v plánu hospodářského oživení, na němž jsme se dohodli s našimi partnery," prohlásil Papandreu.
Řecko podle premiéra čeká několik těžkých let. Země už prý začala činit opatření, aby odvrátila katastrofický scénář. Trhy ale zjevně stejný optimismus nesdílí.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist