Španělsko ve čtvrtek prodalo státní dluhopisy v objemu 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard Kč) se splatností pět let. Výsledky aukce sice splnily očekávání vlády, poptávka po cenných papírech ale proti minulé aukci zeslábla. Podle analytiků je důvodem patrně sdělení agentury Moody's o chystané změně ratingu Španělska.

Ministerstvo financí předpokládalo, že prodá cenné papíry za 2,5 miliardy až 3,5 miliardy eur, takže s výsledkem je spokojeno. Nicméně takzvaný poměr bid-to-cover, který vyjadřuje násobek, o který zájem o nákup překročil akceptovatelné podmínky prodeje, činil pouze 1,7. V minulé srovnatelné aukci z 6. května tento ukazatel činil 2,35.

Průměrný výnos dluhopisů s tříletým kuponem se zvýšil na 3,657 procenta, zatímco v květnu činil 3,532 procenta. To znamená, že investoři požadují prémii za to, že si koupí španělské dluhopisy a nedají přednost například německým, které jsou v rámci eurozóny považovány za nejbezpečnější.

Státní dluhopisy prodává prakticky každý stát, většinou v pravidelných intervalech. Prodej dluhopisů, k němuž sáhlo Španělsko, tudíž není v ničem výjimečný. Větší pozornost se těmto aukcím nyní věnuje kvůli vysokým dluhům, s nimiž se potýkají některé země eurozóny včetně Španělska. Rostoucí dluhy, pokud mají nebezpečný trend, investory od nákupu dluhopisů často odrazují. Státy dluhopisy prodávají, protože z jejich výnosů částečně splácejí starší závazky.

Moody's jako poslední "pozoruje" Španělsko, zatím drží nejlepší rating

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service ve středu zařadila rating Španělska do režimu pozorování s negativním výhledem. Rating je teď ale na nejvyšším možném stupni Aaa, což vzhledem k finanční situaci Španělska neodpovídá srovnání s jinými zeměmi s nejvyšším ratingem.

"Pokud na konci pozorování rating Španělsku snížíme, s největší pravděpodobností to bude o jeden, maximálně o dva stupně," uvedla Moody's. Finance Španělska budou analytici agentury zkoumat tři měsíce.

Z trojice předních ratingových agentur je Moody's jediná, která závazky Španělského království stále hodnotí nejvyšší známkou. Teď ale Moody' sama přiznává, že vyhlídky na růst španělské ekonomiky se zhoršují, a to jak v krátkodobém, tak v dlouhodobém výhledu.

S těžkostmi se podle Moody's bude potýkat rovněž vláda, která má splnit dohodnuté fiskální cíle. Moody's má obavy také z dopadů rostoucích nákladů na obsluhu státního dluhu ve střednědobém výhledu.

Konkurenční agentura Fitch Ratings měla rating Španělska na nejvyšším stupni AAA do 28. května, kdy jej snížila na stupeň AA-plus. Už v dubnu se ke snížení ratingu Španělska odhodlala agentura Standard & Poor's, po jejímž kroku citelně vzrostla nervozita na finančních trzích.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru