Průmyslová výroba v Německu vzrostla v květnu podle sezonně upravených údajů proti předchozímu měsíci o 2,6 procenta. Tempo růstu tak zrychlilo z dubnových 1,2 procenta a bylo výrazně vyšší než čekali analytici. Průmysl podpořil hlavně zpracovatelský sektor. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo hospodářství. Příznivé údaje o výrobě naznačují, že výkon německé ekonomiky za druhé čtvrtletí by mohl být silný.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení průmyslové výroby pouze o 0,9 procenta. Ministerstvo upozornilo, že růst se zlepšil ve velké části sektorů. Nadprůměrný byl v sektoru zpracování kovů a výrobě aut, kterým pomohla hlavně poptávka ze zahraničí.

Produkce ve zpracovatelském sektoru se v květnu zvýšila o 3,4 procenta. Produkce ve stavebnictví naopak klesla o 2,3 procenta a výroba energie o 3,2 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

Středeční statistika ukázala, že zakázky pro německé průmyslové podniky v květnu klesly o půl procenta, od začátku roku se snížily poprvé. Většina analytiků však tento pokles považuje pouze za technickou korekci a očekává další růst zakázek.

Dovoz rostl nejrychleji od znovusjednocení

Dovoz do Německa stoupl v květnu meziměsíčně o 14,8 procenta, což byl nejvyšší růst od znovusjednocení země. Přebytek obchodní bilance se kvůli vyššímu růstu dovozu snížil na 10,6 miliardy eur (270 miliard Kč) z dubnových 12,8 miliardy eur. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad.

Hodnota zboží a služeb vyvezených v květnu ze země stoupla o 9,2 procenta na 80,8 miliardy eur. Dovoz činil 70,3 miliardy eur a podle údajů Bundesbanky byl rekordní. Meziročně se vývoz zvýšil o 28,8 procenta, nejvíce za deset let. Dovoz pak stoupl o 34,3 procenta, nejrychleji od roku 1989.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali v průměru zvýšení přebytku na 13,5 miliardy eur. Vývoz z největší evropské ekonomiky měl proti předchozímu měsíci stoupnout o 3,9 procenta a dovoz o tři procenta. Německo je druhým největším vývozcem na světě za Čínou.

"Vývoz je jednoznačně pohonem německého růstu. Ale prudký nárůst dovozu trochu zastiňuje celkový obraz růstu," komentoval údaje ekonom WestLB Jörg Lüschow. Upozornil však rovněž na silné výkyvy v jednotlivých měsících. V dubnu vývoz i dovoz naopak klesaly. Výhled vývozu však i nadále zůstává dobrý. "Těžíme z rozkvětu v Asii. Pomoci by mělo i slabší euro. To je důvod, proč vývoz zůstane hlavním pilířem růstu i v roce 2011," dodal Lüschow.

K obnovení růstu vývozu a dovozu po dubnovém poklesu podle analytiků zřejmě přispělo i dubnové zastavení letecké přepravy nad Evropou kvůli prachu z islandské sopky. Přeprava některého zboží se tak zpozdila a posunula až do května.

Analytik:  Německo je na tom s průmyslem a exportem jako s fotbalem

Německá ekonomika se v druhém čtvrtletí 2009 vymanila z nejhorší povalečné recese. Oživení v posledních měsících zrychlilo, stále však přetrvávají obavy, zda bude ekonomika schopná v růstu dále pokračovat s ohledem na dluhovou krizi v eurozóně a opatření na snížení rozpočtového schodku.

"Jde vynikající výsledek, jenž je svědectvím skvělé exportní kondice Německa, posílené slabším eurem, komentuje výsledky Německa Michal Brožka, analytik z Raiffeisenbank.

"Německo je na tom s průmyslem a exportem jako s fotbalem: možná není úplně nejlepší na světě, ale patří do nejužší špičky. Zaplať bůh pro českou ekonomiku, na jejímž exportu se Německo podílí jako odběratel pomalu 40 procenty", glosuje Brožka.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist