Nastupující vládní koalice má jasno, jak vybrat od prvofirem podnikajících v hazardu víc peněz na veřejně prospěšné účely. V koaliční smlouvě se zavázala ke sjednocení sazby podle které provozovatelé hazardu odvádějí peníze do českého sportu či neziskovým organizacím. Podle odhadu ministerstva financí by jim platili kolem šesti miliard korun - asi o 2,7 miliardy víc než za loňský rok.
Dosud se odvody pohybovaly na škále šest až 20 procent podle dosahovaných zisků firmy. Novela loterijního zákona by měla příjmy firem zdanit jednotnou sazbou 20 procent. Některým firmám se totiž z nejvyšší sazby dařilo úspěšně "unikat".
"Když zisky firmy dorostly do určité výše, tak se raději rozdělila, aby nemusela odvádět víc," popisuje praktiky Kamil Jankovský, ekonomický expert Věcí veřejných, které měly plošné dvacetiprocentní "zdanění" hazardu ve svém programu.
Peníze bude rozdělovat stát
Podle Jankovského by se také zásadně měl změnit systém vybírání odvodů. Dosud si mohly samotné firmy zvolit, kterým neziskovým organizacím budou část svých zisků odvádět. To vedlo mnohdy k manipulacím. "Nyní budou tyto odvody příjmem státu a ten je potom bude distribuovat sám," vysvětlil.
Změnu sazby bude koalice prosazovat v novele loterijního zákona. Podle Pavla Suchánka z ODS, který předkládal její minulou verzi vetovanou na jaře prezidentem, by novela po přijetí parlamentem mohla platit od začátku příštího roku. Kromě sjednocení sazby by měla dát i větší pravomoci obcím, tak jak to bylo plánováno už v předešlé verzi. "Nyní se bude jednat i o tom, zda alespoň pět procent získají z odvodů obce," řekl Suchánek.
(pro větší grafiku rozklikněte obrázek)
Na snahu provozovatelů vyhnout se vyšším odvodům upozornilo nedávno i ministerstvo financí. To vybralo loni na veřejně prospěšné účely od podnikatelů v hazardu 3,3 miliardy korun, což znamenalo pokles o 4,1 procent ve srovnání s rokem 2008. Za snížením částky byla, kromě poklesu zájmu lidí o výherní hrací přístroje, právě snaha podnikatelů ušetřit.
Příjmy firem rostou
Příjmy firem totiž loni vzrostly - z celkem téměř 128 miliard, tedy skoro stejné částky jako předloni, vložených do automatů, sázek či loterií nebo jim po vyplacení výher zbylo 32,5 miliardy - tedy o 8,4 procenta víc.
Na nešvar rozdělování firem už dlouho upozorňuje i Asociace provozovatelů kurzových sázek APKURS, sdružující největší firmy na trhu - Sazku, Tipsport, Chance, SynotTip a Fortunu. "Sjednocení odvodů jsme prosazovali. V byznysu docházelo k atomizaci firem. Teď by měly platit stejné podmínky pro všechny," řekl šéf asociace Marek Herman.
Evropa je na hazard tvrdší
Opačný názor má jeho kolega z oboru, zástupce Sdružení zábavního průmyslu UNASO Zdeněk Barták. Podle něj způsobí sjednocení sazby problémy zejména menším provozovatelům. "Kromě odvodů musí firmy platit i poplatky z výherních automatů. Navýšením sazby se pomyslná daň bude pohybovat někde okolo 44 procent. To je nemyslitelné," upozorňuje Barták.
Český systém odvádění zisků na veřejně prospěšné účely je přitom ve srovnání se zeměmi EU relativně měkký. V nich je běžné, že odvod "na dobro" je procentuálně stanoven z celkových příjmů provozovatele.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist