Plete se však ten, kdo by čekal rychlou reakci v obchodech. Nyní se bude zdražovat a zlevní se až před Vánoci.

Příkladem jsou například počítače. Teď do Česka putují kontejnery, které obchodníci nakoupili, když byl dolar dražší. Ještě v létě tak ceny v obchodech vzrostou.

„Než se vývoj kurzu projeví v obchodech, má to asi tři měsíce zpoždění,“ popisuje marketingový ředitel Alzy Jan Samko. Zboží, jež se objedná v těchto dnech, se tak za nižší ceny bude prodávat až v říjnu. Pro vánoční nákupy ideální čas.

Silná koruna těší i další importéry. Například dovozce automobilů. „Pokud se kurz koruny udrží pod úrovní 25 korun za euro, znamená to, že my i naši dealeři přestaneme prodělávat a budeme moci trochu vydechnout,“ říká například šéf českého zastoupení automobilky Kia Vít Pěkný. Tvrdá konkurence jim totiž neumožnila při slabší koruně ceny zvýšit.

Podobně jako koruna posilují i další měny střední a východní Evropy. Investoři, kteří se kvůli problémům Řecka z regionu rychle stahovali, se zase vracejí.

„Zklidnění na trhy přineslo i zveřejnění strestestů evropských bank v minulém týdnu,“ popisuje analytik společnosti Citfin Jiří Šimek. Důvěru navracejí i dobré zprávy z českých a evropských ekonomik i výsledky českých a slovenských voleb.

Včerejší rychlý růst měny pak zařadil českou korunu na vrchol žebříčku nejvíce posilujících volně obchodovatelných měn světa za poslední měsíc. Ještě včera dopoledne přitom byla třetí za polským zlotým a rumunským lei. Včerejší růst však pořadí rychle změnil.

Kdo před měsícem koupil korunu, připsal si do včerejšího dne 4,39 procenta. Kdo při obchodování využil pákových efektů, mohl svůj vklad i zněkolikanásobit. Za poslední měsíc přitom posilovalo jen osm světových měn, z toho čtyři pouze o desetiny procenta. Analytici pro prudký růst koruny a dalších měn regionu hledají jen těžko vysvětlení.

Jednohlasně zní, že je nyní koruna nadhodnocena a že jde pravděpodobně pouze o výkyv. „Koruna nyní vykazuje velkou míru rozkolísanosti, objemy obchodu jsou poměrně malé a je relativně snadné ji vychýlit oběma směry,“ míní Aleš Michl z Raiffeisenbank.

Z grafů jednoznačně vyplývá, že koruna při malých obchodech prorazila dopoledne magickou hranici 25 korun za euro (čtyři eurocenty za korunu). Když pak američtí obchodníci dorazili do kanceláří, tedy ve dvě hodiny odpoledne středoevropského času, začali korunu ve velkém nakupovat. Měna proto rychle prorážela další hranice, při nichž se podle analytika Komerční banky Jana Vejmělka spouštěly automatické obchody, které korunu dál posilovaly. Během dne si tak oproti euru připsala více než 1,3 procenta.

Analytici očekávají, že by se koruna měla po zbytek roku držet kolem 25 CZK/EUR a pro další posilování tudíž není prostor. „Může ale dojít k dalším krátkodobým výkyvům,“ říká analytik Patria Finance Tomáš Vlk.

Exportéři již ve vztahu k chování koruny spíše rezignovali. Aby vůbec mohli plánovat tržby a nebyli odkázáni na chování trhu, zajišťují se proti kurzovým rozdílům. Zatímco ještě před rokem rádi hovořili o tom, zda na zajištění prodělávají, či vydělávají, nyní to už považují za nutnost a momentální přínosy nebo ztráty už nepočítají.

Například táborský Brisk prodává bance utržená eura za 24,50. Mohlo by se zdát, že je to nevýhodné, avšak firmě to umožňuje plánovat a lépe kalkulovat. Málokterá firma je ochotná se pouštět do loterií a nejistot, jež mohou přinést zisk, anebo bolestivou ztrátu.

„Rychlé posílení koruny může vyvolat akci ze strany centrální banky, a to v podobě verbální intervence,“ předpokládá Vejmělek. Již příští čtvrtek se bankovní rada sejde k projednání měnové politiky a Vejmělek se domnívá, že budou ve své inflační prognóze počítat se slabší korunou. Podotýká také, že banka slovně intervenovala v dubnu, kdy koruna hranici 25 CZK/EUR atakovala. V květnu pak ČNB „pro jistotu“ nečekaně snížila úrokové sazby.

Nejsilnější byla koruna v červenci 2008, kdy se euro prodávalo dokonce za 22,92 koruny. „Pro takové posilovaní nebyl důvod a podle údajů ČNB přišli exportéři na tržbách až o 130 miliard korun,“ uvádí šéf asociace exportérů Jiří Grund.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist