Poslední červencový týden se na světových trzích nesl plně v prázdninovém duchu, tedy za nižších objemů a nevýrazných pohybů, nicméně i tak bylo přítomných několik faktorů, které udávaly směr.
Oslnivé výsledky
Nejdříve to byly firemní výsledky. Doposud se výsledková sezóna ukazuje v pozitivním světle – z 60% společností z indexu S&P500, které již své hospodářské výsledky za 2.čtvrtlrtí zveřejnily, jich 75% překonalo odhady analytiků. Optimismus trochu zastírá fakt, že po výsledcích přicházejí ve velké míře zhoršené výhledy na další období.
V tomto týdnu přišly na řadu i velké evropské společnosti, které zpravidla příjemně překvapily a trochu zmírnily obavy té části investiční veřejnosti, která evropskou ekonomiku odepisovala. Dobrým znamením je, že mezi těmito společnosti byly ty citlivější na hospodářský cyklus, konkrétně VW, chemička BASF a Siemens. Ve Spojených státech potěšila investory logistická firma FedEx, která zvýšila odhad zisku do konce roku a naznačila tak, že se díky zotavující se ekonomice zvýšil objem převáženého zboží. Na druhou stranu, velké ocelárny zklamaly a vykázaly pokles zisků, nebo jako US Steel dokonce ztrátu.
Banky v Evropě jsou OK
Dalším určujícím faktorem byla situace v bankovnictví. Bankovní tituly, speciálně v Evropě, byly největšími hybateli trhu. I přes výhrady k průběhu zátěžových testů uklidnily trh výsledky, které ukázaly varovně prstem pouze na sedm bank, z toho u pěti se jedná o španělské místní spořitelny, tzv. cajas.
Zároveň přišlo ujištění z Basilejského výboru pro bankovní regulaci, že připravovaná pravidla nebudou tak přísná a navíc se jejich implementace rozloží v čase. A když švýcarská UBS zveřejnila dobré čtvrtletní výsledky, v cestě vzhůru nestálo bankovním akciím už vůbec nic.
Rozporuplný obraz přinesla makroekonomická data. Ve Spojených státech přinášely ukazatele v týdnu většinou zklamání, zatímco v Evropě bylo překvapení častěji na pozitivní straně. Rozdíl je dobře vidět na spotřebitelské důvěře, která ve Spojených státech klesla na letošní minimum, v porovnání s Německem, kde ten samý ukazatel dosáhl dvouletého maxima.
Důvodem je i nezaměstnanost, která v Německu klesla na 7,6% oproti americké, která se drží těsně pod 10%. Vypadá to, že je čím dál nižší pravděpodobnost příchodu druhého dna hospodářského poklesu, ale stejně u evropských ukazatelů bliká červené varovné znamení, protože v příštích měsících se začnou projevovat dopady úsporných opatření vedoucí k záchraně rozpočtů. Ve středu představil FED v Béžové knize, tedy v pravidelné zprávě o stavu jednotlivých regionů, data ukazující, že oživení pokračuje, ale pomalejším tempem.
Jak špatně či dobře na tom největší světová ekonomika je mohou opět přesněji ukázat data v příštím týdnu, mezi kterými budou různé ukazatele aktivity.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist