Na pojišťovny se již začali obracet první klienti z oblastí postižených záplavami. Ústavy zatím evidují stovky hlášení o škodách, jejich odhady ale hovoří zatím o více než 10.000 případech. Celková škoda přitom může činit řádově stovky milionů korun. Vyplývá to z vyjádření pojišťoven.
Podle hejtmana Stanislav Eichler (ČSSD) z Libereckého kraje však jen v jeho kraji překročí miliardu korun. Jen v Chrastavě na Liberecku prý škody na obecním majetku přesáhnou 100 milionů korun, další budou na soukromém majetku.Stejnou výšiškod jako hejtman odhaduje iPovodí Labe. Zatím tak škody jen v tomto regionu přesahují dvě miliardy.
O uvolnění finanční pomoci bude v pondělí mimořádně jednat vláda. Jak při návštěvě postiženého severu země řekl premiér Petr Nečas, mělo by se jednat o desítky milionů korun. Milion korun již uvolnila na okamžitou povodňovou pomoc Asociace krajů ČR, sdělil její předseda Michal Hašek. Podle ministra obrany Alexandra Vondry (ODS) kabinet projedná návrh na nasazení armády při odstraňování povodňových škod.
Lidé v nouzi mají nárok na téměř 50 tisíc
Lidé, kteří se kvůli záplavám ocitli v hmotné nouzi, mohou dostat mimořádnou okamžitou pomoc až 46.890 korun. O tuto dávku se žádá podle informací na webu ministerstva práce a sociálních věcí na obecním úřadě v místě trvalého bydliště žadatele. "Okamžitá pomoc je řešitelná v řádu několika dnů," řekl v Otázkách Václava Moravce České televize ministr Jaromír Drábek (TOP 09).
Zákon stanoví pomoc v hmotné nouzi jako jednorázovou dávku s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo společně posuzovaných osob. Dosáhnout může až patnáctinásobku životního minima, tedy téměř 47.000 korun.
Stejný zákon umožňuje poskytnout mimořádnou pomoc také tomu, kdo nemá vzhledem k příjmům a celkovým sociálním a majetkovým poměrům dost peněz na zaplacení nezbytných věcí a základního vybavení domácnosti. Tato mimořádná pomoc může znamenat i stoprocentní proplacení konkrétního nákladu, za rok však jednotlivec nesmí využít více než desetinásobek životního minima jednotlivce. Jde o 31.260 korun.
Lidé, kteří se ocitli v nouzi kvůli živelní pohromě, mají také nárok na prostředky k úhradě správního poplatku nebo v případě nezbytné potřeby k úhradě noclehu. Občané žádají o tyto dávky v místě trvalého bydliště prostřednictvím formuláře, který dostanou buď na obecním úřadě, nebo si jej mohou stáhnout z internetové stránky ministerstva.
Pojišťovny čekají nápor
Například Česká pojišťovna odhaduje, že z víkendových záplav nahlásí její klienti 6000 až 10.000 škod v řádu stovek milionů korun. Nejhorší je situace na Liberecku, Ústecku a Děčínsku, kde podle prvních odhadů mobilních techniků bude registrováno až 3000 pojistných událostí, na Chrudimsku se čeká až 1500 nahlášených případů.
"Zatím jde opravdu o velmi hrubý odhad a počet může být i dvojnásobný, protože mnoho objektů je stále pod vodou a některé oblasti jsou i nadále neprůjezdné," uvedla mluvčí ČP Dagmar Koutská. Největší nápor poškozených klientů přitom očekává v pondělí a následujících dnech.
"První odhady srpnových povodňových škod se pohybují v řádech desítek milionů korun. Upřesnění by mělo být k dispozici v pondělí, respektive v úterý," řekl mluvčí pojišťovny Generali Jiří Cívka. Mezi prvními nahlášenými škodami převažují zatopené domy, sklepy a škody na motorových vozidlech. Podle Cívky hlásí klienti po záplavách škodné události většinou po třech až čtyřech dnech, nyní se snaží hlavně ochránit zdraví a zabezpečit majetek.
VIDEO: Lidé si točili velkou vodu, která nevídanou rychlostí ničí Liberecko - VIDEO ZDE
Jste v místě, kudy prošla velká voda? Napište nám, co se u vás děje - čtěte ZDE
Kooperativě nahlásili klienti zatím 300 povodňových škod. Podle mluvčího Milana Káni jde o dvojnásobek proti běžnému víkendu. "Největší počet telefonátů jsme zaznamenali dnes dopoledne, přičemž nejvíce škod nám hlásí klienti ze severu Čech," uvedl Káňa.
Pojišťovny vesměs personálně posílili linky, na které lidé škody hlásí, do terénu také míří první likvidátoři a mobilní technici. Shodná jsou doporučení postiženým lidem. Ti by neměli například vyhazovat poškozené věci, pokud to není nutné z hygienických důvodů. Lidé by měli škody natočit kamerou či vyfotografovat a snažit se zachránit dokumentaci k poškozeným předmětům.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist