Expanze rychlovlaku Pendolino do zahraničí je i po letech rozpačitá. Navíc od prosince přestane jezdit do Vídně.

České dráhy ale ujišťují, že se z pendolina nestane lokální vlak a jako „náhradu“ za Vídeň nabídnou po roční přestávce obnovení spojení do Bratislavy. Další soupravy se ale určitě kupovat nebudou.

„Jako Slovenská strela se jeden pár vlaků v prosinci vrátí na trať do Bratislavy,“ ujišťuje mluvčí drah Petr Štáhlavský. Rozhodnutí je to podle něj logické. Pendolino jelo do Vídně stejně dlouho jako běžná souprava typu Eurocity, které jej nahradí.

Na trati na Slovensko bude o dvacet minut rychlejší než současné spoje. Z Prahy souprava vyrazí večer a z Bratislavy se budou vracet brzy ráno. Toto spojení bude také jedinou možností, jak se dostat pendolinem z Prahy do Brna.

Berlín nebo Frankfurt

Konkrétnější obrysy dostávají i snahy dostat pendolina na německou železnici. Jednání s Deutsche Bahn ale dál pokračují a zatím není rozhodnuto, kam přesně by mělo zamířit. Rozhodnout se má na jaře příštího roku a nové linky mají být zprovozněny konci roku 2011.

Ve hře je několik alternativ. Nejpravděpodobnější je spojení Prahy s Berlínem, na stole je ale i varianta spojení Prahy s Frankfurtem nad Mohanem. „Podrobnosti ale budou uzavřeny až v příštím roce,“ podotýká Štáhlavský.