Ve druhé polovině letošního roku se bude na pražské burze nejvíce dařit těžební společnosti NWR a mediální CME, vyplývá z ankety ČTK mezi analytiky. Ti se shodují, že ve zbytku letoška by se mohla aktivita investorů mírně zvýšit, ve srovnání s předkrizovou úrovní ale zůstane silně podprůměrná.

Akcie NWR patří letos k nejvýnosnějším titulům a analytici předpovídají, že jejich výkonnost bude vysoká i ve druhém pololetí. NWR bude podle nich díky vyšším nasmlouvaným prodejním cenám uhlí dosahovat dobrých hospodářských výsledků.

"NWR a obecně uhelné společnosti jsou aktuálně podle nás jedním z nejvíce podceněných sektorů. Jeho současné výsledky jsou velmi dobré, ale trh se soustředí na zpomalení realitního trhu v Číně. My předpokládáme, že trh v Číně se ke konci roku opět nastartuje," řekl ČTK analytik České spořitelny Petr Bártek.

CME bude těžit z reklamy

Dalším atraktivním titulem v systému pro nejobchodovanější akcie SPAD bude podle analytiků mediální společnost CME. "Očekáváme postupný obrat ve výdajích na reklamu, a s tím možné zvyšování výhledu firmy. CME má na jednotlivých trzích nejlepší pozici z oživení benefitovat," uvedl Bártek.

Akcie společnosti ČEZ se podle analytika Fio Davida Brzka postupně dostanou nad hranici 900 korun za kus, aktuálně jsou za 836,30 korun za kus. "Zájem investorů bude pramenit ze stability společnosti, pokračujícího růstu spotřeby elektrické energie a očekávaného nárůstu prodejních cen pro následující roky," vysvětlil Brzek.

Mezi tituly, které by ve zbytku roku mohly ztrácet, patří podle analytiků telekomunikační operátor Telefónica O2, poměrně vysoko je oceněný také petrochemický Unipetrol. Vysoká nejistota panuje u akcií obou developerů, Orco a ECM.

"Na nižších úrovních než aktuálně se bude v závěru roku obchodovat Telefónica O2, ale to bude dáno hlavně vysokou dividendou. Z pohledu výnosu pro investora se však nejedná o ztrátu, jelikož zinkasuje příslušnou dividendu," řekl Brzek.

Unipetrol podle analytika firmy Cyrrus Marka Hatlapatky už to nejlepší ze svého výkonu v letošním roce ukázal a "nikdo se na něj nebude zlobit, pokud v závěru roku své výkony pouze udrží".

Pražská burza se uzdravuje

Ve druhém pololetí by se podle analytiků měly objemy obchodů na pražské burze vrátit na zdravější úrovně. "Pomoci by mělo postupné opadnutí obav z dvojitého poklesu ekonomiky, což umožní přesun investorů do rizikovějších aktiv. Záležet bude především na vývoji zaměstnanosti v Evropské unii a USA," uvedl Bártek.

Hlavní index pražské burzy PX je ovlivňován především čtyřmi tituly, kterými jsou ČEZ, Erste Bank, Komerční banka a Telefónica O2. Vývoj indexu tak bude záviset na tom, jak se bude dařit právě těmto firmám, míní Hatlapatka. "Vzhledem k tomu, že ani u jednoho ze zmíněných titulů nevidíme nějaký závratný prostor pro posílení do konce roku, index PX bude zřejmě rád za udržení nebo mírné vylepšení současných úrovní," uzavřel Hatlapatka.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru