Spekulací o bublině na dluhopisovém trhu přibývá. Podle odborníků se totiž horečka po dluhových cenných papírech, kam v poslední době proudí miliardové sumy z akciových trhů, začíná podobat té, která se vyhrotila na burzách s technologickými tituly v letech 1999 - 2000.
Do investičních fondů zaměřujících se na nejrůznější druhy dluhopisů totiž investoři za uplynulé dva roky do konce června nalili již 480,2 miliardy dolarů (9,376 bilionu korun), to uvádí washingtonská výzkumná společnost Investment Company Institute (ICI). Zhruba tolik - celkem 496,9 miliardy dolarů - přitom před deseti lety napumpovali investoři během tak krátké doby do akcií technologických firem, které se následně zhroutily, dodává agentura Bloomberg.
Peníze se nyní do dluhů - státních i korporátních - mohutně přelévají z akciových trhů i přesto, že se výnosy z dluhopisů kvůli obrovské poptávce propadají na rekordní minima. Akcie jsou totiž pod tlakem kvůli signálům o zpomalování světové ekonomiky, jejíž slabá výkonnost se následně odráží v hospodářských výsledcích firem.
Stejná nálada přitom panuje i v Česku, což HN potvrdila výkonná ředitelka Asociace pro kapitálový trh ČR Jana Michalíková. Jen za období od dubna do června klesl majetek v akciových fondech o více než 2,5 miliardy korun, přičemž největší nárůst majetku - téměř o tři procenta nebo třičtvrtě miliardy korun - zaznamenaly právě české dluhopisové fondy.
Ke konci června tak manažeři fondů v Česku spravovali celkem 776,88 miliardy korun. "V minulých obdobích tomu bylo přesně naopak, tehdy mezi investory vedly akciové fondy, zatímco dluhopisové ztrácely," uvedla Michalíková.
"Nikdo teď nestojí o riziková aktiva, ale podnikových dluhopisů se lidé nebojí," vysvětluje trend Toby Nangle, jeden ze správců fondu Baring Asset Management, jenž dohlíží na majetek v hodnotě 43 miliardy dolarů. Dluhopisové fondy v USA přitom lákají investory již nepřetržitě 30 měsíců více než jejich konkurenti specializující se na akcie.
To je vidět i na indexech, které měří výkonnost daných trhů. Zatímco se index amerických akcií S&P 500 se propadl od ledna roku 2008 skoro o 27 procent, index světových dluhopisů J. P. Morgan Global Aggregate Bond za tu dobu téměř o 18 procent posílil.
Z přesunu investorů do dluhopisů těží samozřejmě i největší dluhopisový fond na světě Pacific Investment Management (Pimco). Ten drží v akciích jen 600 milionů dolarů z celkového majetku v hodnotě 1,1 bilionu dolarů. Během prvního pololetí fond přilákal nové investice v hodnotě 40,2 miliardy dolarů, tedy více než kterýkoliv jiný fond na světě. Celých 20,9 miliardy dolarů přitom lidé vložili do rukou Billa Grosse, jenž pro společnost řídí fond Pimco Total Return Fund.
Jenže podle expertů nemůže takový růst trvat věčně. To posiluje spekulace o tom, že světový trh s dluhy je nafouknutý a mohl by začít padat. "Trvalý růst trhu dluhopisů není udržitelný. Je ale těžké říci, jestli jeho konec přijde za pět let, nebo již za pět týdnů," myslí si například Joel Levington z newyorského fondu Brookfield Investment Management.
480,2 miliardy dolarů vložili ve světě investoři za poslední dva roky do dluhopisů.
2,5 miliardy korun vybrali investoři v letošním druhém čtvrtletí z českých akciových fondů.
750 milionů korun vložili investoři v letošním druhém čtvrtletí do správy českých dluhopisových fondů.
Srovnání výnosů dluhopisů a akcií
Světový dluhopisový index J.P. Morgan Global Aggregate Bond index (v bodech)
Index amerických akcií S&P 500 (v bodech)
NEJVĚTŠÍ SPRÁVCE
Do dluhopisového fondu Pimco Billa Grosse vložili investoři v 1. pololetí nejvíce - 21 miliard dolarů.
FOTO: BLOOMBERG
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist