Když se Financial Times rozhodl na konci roku 2009 sledovat odměny šéfů bank, byl již tento obor terčem kritiky kvůli vysokým platům bankéřů. Ti si je vypláceli ani ne rok po udeření největší světové finanční krize naší generace. Zatímco se velcí státníci Barack Obama a bývalý britský premiér Gordon Brown snažili přimět banky, aby krotily manažerské odměny, připravovaly bankovní domy Goldman Sachs, Barclays nebo státem spravovaná Royal Bank of Scotland vyplácení miliard v bonusech za úspěšné prodeje a zisky.
Tehdy bylo ještě těžké odhadnout, jak budou Lloyd Blankfein z Goldman Sachs nebo Michael Geoghegan z HSBC na bezprecedentní vlnu kritiky reagovat.
Financial Times tak sledoval, jak si někteří manažeři snížili své bonusy ve snaze utišit nespokojenou veřejnost a rozčilené politiky. Toto snížení se však zdaleka netýkalo všech. Platy vrcholových manažerů sedmnácti největších evropských a amerických bank klesly mezi roky 2008 a 2009 o 57 procent z 14 na 6 milionů dolarů, vyplynulo to ze studie firmy Equilar.
V některých bankách, které se ocitly uprostřed politické bouře, klesly manažerské odměny ještě hlouběji.
Příkladem je šéf Goldman Sachs Lloyd Blankfein, který v roce 2008 dostal bonus 41 milionů dolarů, loni však už jen 863 tisíc dolarů, zaznamenal tak pokles o 98 procent. A to i přesto, že světově proslulá investiční banka zaznamenala ve stejné době sedminásobný nárůst zisku.
Navzdory nastíněné situaci je mezi vrcholnými manažery 17 bank pět bankéřů, kterým odměny vzrostly. Zejména Brady Dougan z Credit Suisse a Josef Ackermann z Deutsche Bank dostali v roce 2009 o více než 550 procent větší bonus než za předešlý rok.
další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Brady Dougan
Credit Suisse
Mzda 2009: 17,6 Mil. USD
Mzda 2008: 2,6 Mil. USD
změna: +570 procent
Nárůst platu prvního šéfa Credit Suisse narozeného v USA zdvihl nejedno obočí. Švýcarskou veřejnost však nejvíce pobouřil plán odměn pro Dougana na rok 2010. Letos má dostat - po přepočtu ze švýcarských franků - 68 milionů dolarů.
Josef Ackermann
Deutsche Bank
Mzda 2009: 13,2 Mil. USD
Mzda 2008: 2,0 Mil. USD
změna: +553 procent
Bezpochyby největší osobnost německého bankovnictví Josef Ackerman vloni prodloužil svou působnost v Deutsche Bank až do roku 2013. Hlavním důvodem však byla neschopnost bankovní rady najít za něj vhodného nástupce.
Michael Geoghegan
HSBC
Mzda 2009: 8,8 mil. USD
Mzda 2008: 16,7 mil. USD
změna: -47 procent
Přestože se loni přestěhoval do Hongkongu, je jeho plat stále v Británii předmětem sporu. Geoghegan odmítl letošní zvýšení platu a daroval svůj šestimilionový bonus na charitu. Jeho HSBC přitom vyšla z finanční krize v lepším stavu než její konkurenti.
Alessandro Profumo
UniCredit
Mzda 2009: 6,0 mil. USD
Mzda 2008: 15,9 mil. USD
změna: -62 procent
Akcie UniCredit loni ztratily 85 procent hodnoty, což Profuma téměř stálo místo. Jeho pozici v čele největší italské banky posílil příchod spřízněných akcionářů z Libye a Abu Zabí. Banka je stále největším poskytovatelem úvěrů ve střední a východní Evropě.
Stephen Hester
Royal Bank of Scotland
Mzda 2009: 10,0 mil. USD
Mzda 2008: šéf až od 21. 11.
změna: nelze porovnat
Jako šéf banky, která je z 84 % v rukou britských daňových poplatníků, je z hlediska platu v choulostivé situaci. Sám se vmísil do debaty s tím, že ho jeho rodiče považují za přeplaceného. Dostane 9,6 milionů dolarů v akciích.
Francisco González
Banco Bilbao Vizc. Argen.
Mzda 2009: 8,9 mil. USD
Mzda 2008: 7,8 mil. USD
změna: +15 procent
Šéf druhé největší španělské banky (podle tržní kapitalizace) provedl svou instituci bouřlivým obdobím, během kterého zemi opouštěli zahraniční investoři. Ti se báli špatného stavu regionálních spořitelen, známých Cajas.
Corrado Passera
Intesa SanPaolo
Mzda 2009: 5,3 mil. USD
Mzda 2008: 4,5 mil. USD
změna: +18 procent
Díky zaměření banky na malé a střední podnikatele provedl Passera ústav finanční krizí s lehkostí, kterou mu jeho kolegové mohou závidět. Stagnace italské ekonomiky však způsobuje, že další zvyšování příjmů banky Intesa SanPaolo je obtížné.
Eric Daniels
Lloyds Banking Group
Mzda 2009: 4,9 mil. USD
Mzda 2008: 9,2 mil. USD
změna: -46 procent
Informované zdroje z banky tvrdí, že se svého bonusu za rok 2009 vzdával neochotněji než jeho kolegové ve vedení nejdůležitějších britských bank. Jeho pozici posílil návrat Lloyds do zisku. Banka se do černých čísel dostala dřív, než se očekávalo.
Mzda za 2009: 18,7 mil. USD Mzda za 2008: 9,0 mil. USD
Změna: +107 procent
NEJLÉPE PLACENÝ BANKÉŘ John Stumpf, generální ředitel Wells Fargo, není zřejmě světově nejznámějším bankéřem, ale v loňském roce ve svém oboru vydělal nejvíc. Banka se sídlem v San Francisku prošla krizí lépe než její konkurenti díky akvizici svého rivala Wachovia za 15 miliard dolarů, která rozšířila její působnost.
FOTO: BLOOMBERG
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist