Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft


Ceny železné rudy a koksu, dvou základních surovin pro výrobu oceli, v následujícím kvartále po prudkém jarním růstu poklesnou. A to poprvé v letošním roce. Světoví těžaři v čele s brazilskou společností Vale a britskými koncerny Rio Tinto a BHP Billiton budou totiž nuceni kvůli nižší globální produkci oceli nabídnout slevy na své dodavatelské kontrakty.

Ceny železné rudy a koksu jsou ukazatelem stavu světové ekonomiky. Působí nejen na ceny oceli, ale i běžného zboží. Zásadně také ovlivňují ziskovost těžařského a ocelářského sektoru, které představují dvě největší odvětví těžkého průmyslu v globálním měřítku.

Zástupci společností těchto odvětví a analytici odhadují, že železná ruda zlevní v posledním letošním čtvrtletí o 10 až 15 procent, koks o 5 až 10 procent. Propad cen stlačí na jedné straně cenu oceli, a na druhé straně zvýší marže výrobců oceli.

Největší světový těžař BHP Billiton již minulý týden varoval, že celosvětový nadbytek oceli sníží v nejbližší době poptávku po vstupních komoditách.

"Ve druhém čtvrtletí byla produkce oceli vyšší než skutečná poptávka. Nyní očekáváme, že se objem těžby surovin v porovnání s dubnovými rekordy zmírní," uvedla společnost. V dubnu dosáhla spotová cena železné rudy dvouletého maxima. Vyšplhala až nad 180 dolarů za tunu.

Od minulého roku se ceny železné rudy více než zdvojnásobily a vyvolaly tak protesty ocelářů. I přesto, že dojde podle odhadů k poklesu, ceny stále zůstanou o 120 % výše nad loňskou úrovní, kdy je srazila ekonomická recese.

"Marže, které si účtují těžaři, jsou prostě ohromující," myslí si komoditní analytik londýnské pobočky Deutsche Bank Daniel Brebner. "Nejedná se o závratné předražení, ale oceláři jsou pravděpodobně kvůli tomu závistiví," doplňuje Brebner.

Předpokládaný pokles cen v posledním letošním čtvrtletí bude vůbec první poté, co těžařské koncerny přešly letos na jaře na nový systém čtvrtletního stanovování cen odvozený z cen na spotovém trhu. Nahradil tak 40 let starý systém ročních kontraktů, kdy se domlouvaly ceny v dubnu. Po zavedení nového schématu ceny za dodávané komodity vyskočily o rekordních 95 až 105 procent.

V současném třetím čtvrtletí, kdy objem výroby oceli díky pokračujícímu oživení ekonomik prudce rostl, se ceny vyšplhaly o dalších 20 až 30 procent.

Závěrečné ceny pro čtvrtý kvartál, které budou zveřejněny dnes, se budou u jednotlivých těžařských firem lišit v závislosti na tom, jaké používají vzorce pro ocenění kontraktu.

Čtvrtletní kontrakty Vale a Rio Tinto se odvozují z tříměsíčního průměru kotací na spotovém trhu za období, které končí měsíc před začátkem dalšího čtvrtletí. BHP Billiton používá pro výpočet systém, který zohledňuje měsíční a dvouměsíční průměrné ceny.

Analytici odhadují, že ceny železné rudy (bez dopravy) poklesnou ze 147 dolarů na 130 až 135 dolarů za tunu. U koksu předpokládají snížení z 225 dolarů na 210 dolarů za tunu.