Další články FT otištěné v HN na www.ekonomika.ihned.cz/ft


Ceny železné rudy a koksu, dvou základních surovin pro výrobu oceli, v následujícím kvartále po prudkém jarním růstu poklesnou. A to poprvé v letošním roce. Světoví těžaři v čele s brazilskou společností Vale a britskými koncerny Rio Tinto a BHP Billiton budou totiž nuceni kvůli nižší globální produkci oceli nabídnout slevy na své dodavatelské kontrakty.

Ceny železné rudy a koksu jsou ukazatelem stavu světové ekonomiky. Působí nejen na ceny oceli, ale i běžného zboží. Zásadně také ovlivňují ziskovost těžařského a ocelářského sektoru, které představují dvě největší odvětví těžkého průmyslu v globálním měřítku.

Zástupci společností těchto odvětví a analytici odhadují, že železná ruda zlevní v posledním letošním čtvrtletí o 10 až 15 procent, koks o 5 až 10 procent. Propad cen stlačí na jedné straně cenu oceli, a na druhé straně zvýší marže výrobců oceli.

Největší světový těžař BHP Billiton již minulý týden varoval, že celosvětový nadbytek oceli sníží v nejbližší době poptávku po vstupních komoditách.

"Ve druhém čtvrtletí byla produkce oceli vyšší než skutečná poptávka. Nyní očekáváme, že se objem těžby surovin v porovnání s dubnovými rekordy zmírní," uvedla společnost. V dubnu dosáhla spotová cena železné rudy dvouletého maxima. Vyšplhala až nad 180 dolarů za tunu.

Od minulého roku se ceny železné rudy více než zdvojnásobily a vyvolaly tak protesty ocelářů. I přesto, že dojde podle odhadů k poklesu, ceny stále zůstanou o 120 % výše nad loňskou úrovní, kdy je srazila ekonomická recese.

"Marže, které si účtují těžaři, jsou prostě ohromující," myslí si komoditní analytik londýnské pobočky Deutsche Bank Daniel Brebner. "Nejedná se o závratné předražení, ale oceláři jsou pravděpodobně kvůli tomu závistiví," doplňuje Brebner.

Předpokládaný pokles cen v posledním letošním čtvrtletí bude vůbec první poté, co těžařské koncerny přešly letos na jaře na nový systém čtvrtletního stanovování cen odvozený z cen na spotovém trhu. Nahradil tak 40 let starý systém ročních kontraktů, kdy se domlouvaly ceny v dubnu. Po zavedení nového schématu ceny za dodávané komodity vyskočily o rekordních 95 až 105 procent.

V současném třetím čtvrtletí, kdy objem výroby oceli díky pokračujícímu oživení ekonomik prudce rostl, se ceny vyšplhaly o dalších 20 až 30 procent.

Závěrečné ceny pro čtvrtý kvartál, které budou zveřejněny dnes, se budou u jednotlivých těžařských firem lišit v závislosti na tom, jaké používají vzorce pro ocenění kontraktu.

Čtvrtletní kontrakty Vale a Rio Tinto se odvozují z tříměsíčního průměru kotací na spotovém trhu za období, které končí měsíc před začátkem dalšího čtvrtletí. BHP Billiton používá pro výpočet systém, který zohledňuje měsíční a dvouměsíční průměrné ceny.

Analytici odhadují, že ceny železné rudy (bez dopravy) poklesnou ze 147 dolarů na 130 až 135 dolarů za tunu. U koksu předpokládají snížení z 225 dolarů na 210 dolarů za tunu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist