Cena oceli má před sebou patrně silný růst a není vyloučeno, že skokově podraží až o třetinu. Umožní to přelomová dohoda mezi nadnárodními koncerny, které těží železnou rudu, a hlavními světovými ocelárnami.

Britský ekonomický deník Finencial Times dnes informoval, že se obě strany se dohodly na tom, že skoncují se zhruba 40 let starým systémem, kdy se ceny železné rudy domlouvají vždy na rok dopředu.

Ceny na rok dopředu budou minulostí

„Takzvaný benchmarkový systém, kdy se obě strany vždy na jaře sešly a zahájily vyjednávání o ceně železné rudy na další rok, se už léta ukazuje jako nevýhodný,“ uvádí deník.

Do jednání vstupovala řadu faktorů, která dohodu často komplikovala. Producenti a odběratelé proto nyní přecházejí na nový systém a cenu si budou určovat vždy na následující čtvrtletí.

"Benchmarkový systém skončil a už se nevrátí," cituje list jednoho z lidí, kteří změnu dojednali. Nyní vzniká promptní trh železné rudy, a právě vývoj cen suroviny na tomto trhu se bude při budoucích jednáních brát v úvahu.

Těžaři vydělají až sto miliard korun

Železnou rudu těží tři největší koncerny, a to brazilská společnost Vale spolu s britsko-australskými koncerny BHP Billiton a Rio Tinto. Právě Vale a BHP Billiton už se s největšími ocelárnami v Číně a Japonsku dohodly na nových podmínkách stanovování cen.

„Změna stanovování ceny železné rudy přinese zmíněným třem těžebním firmám obrovský zisk, i když asi jen krátkodobě,“ poznamenává Financial Times.

Samotná změna by jen v letošním roce mohla souhrnný zisk firem Vale, Rio Tinto a BHP Billiton zvýšit minimálně o pět miliard dolarů (asi 94,3 miliardy korun). List ale podotýká, že ruku v ruce s tím půjde růst cen každodenního zboží, počínaje automobily a konče domácími spotřebiči.