Andrew Bosomworth, jeden z manažerů Pacific Investment Management, největšího dluhopisového fondu na světě, uvedl, že Řecko stále čelí velkému riziku bankrotu po vypršení evropské pomoci za 3 roky. Důvodem je insolvence země. Informovala o tom agentura Bloomberg. I podle nejlepšího scénáře by poměr státního dluhu k HDP vzrostl na 150 procent. Na financování si bude muset Řecko od investorů půjčit alespoň 82 miliard eur.

Vzhledem k vysoké požadované výnosnosti budou úrokové náklady obrovské, což může být pro státní finance kritické.

Dodatečný výnos oproti desetiletým německým vládním dluhopisům dosahuje nyní u řeckých dluhopisů 902 bazických bodů, na konci června to bylo 785 bazických bodů. U španělských dluhopisů dosahuje 173 bazických bodů, v případě Portugalska se jedná o 331 a v případě Irska o 340 bazických bodů.

Řecký rozpočtový deficit minulý rok dosáhl 13,6  procent HDP, zadlužení 115,1 procent HDP. Tento rok podle Evropské komise dluh vzroste na 124,9 procent HDP.

FT: Evropská dluhová krize vstupuje do kritické fáze

Evropská dluhová krize vstupuje do kritické fáze, protože členské státy EU se v následujících dnech chystají zahrnout finanční trh vlastními dluhopisy. Informoval o tom v pondělí deník Financial Times. Analytici varují, že některým zemím se nemusí podařit vybrat žádanou částku a mohou se tak ocitnout ve velkých problémech.

Země eurozóny chtějí v září na trzích nabídnout dluhopisy za celkem 80 miliard eur (zhruba dva biliony korun), zatímco v srpnu to bylo jen 43 miliard eur (asi jeden bilion korun).

Jednu z nejvyšších částek si od investorů hodlají půjčit Španělé, o nichž se několikrát hovořilo jako o dalších možných kandidátech na kolaps veřejných financí, který postihl Řecko. Madrid chce na trhu vybrat celkem sedm miliard eur (zhruba 175 miliard korun), v srpnu to bylo 3,5 miliardy eur (zhruba 87,5 miliardy korun).

"Směřujeme ke kritické fázi a šance, že některá z vlád selže při získávání peněz na trhu, roste," řekl FT Padhraic Garvey z finanční skupiny ING. Podle něj rizika panují především v případě Španělska, Portugalska a Irska. "Stále nevidím ochotu investorů nakupovat dluhopisy na periferii," dodal Garvey.

Vystoupení Řecka z eurozóny by bylo podle ECB nejhorším řešením

Kdyby se Řecko rozhodlo vystoupit z eurozóny a přijmout za měnu opět drachmu, bylo by to nejhorší možné řešení jeho situace. Uvedl to prezident Evropské centrální banky Jean-Claude Trichet o víkendu na setkání politických a ekonomických lídrů v Itálii.

"Vytvořili jsme euro, aby vznikl jednotný trh kvůli prosperitě a stabilitě v Evropě. Vlády států by se měly starat o svou národní schopnost konkurovat v rámci eurozóny," dodal.

Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia dodal, že se Řecko vypořádává dobře s přísnými úspornými opatřeními, která po něm žádali ostatní členové eurozóny a Mezinárodní měnový fond. Almunia dodal, že Řecko podle informací komise zavádí opatření adekvátně. Ocenil i plány země restrukturalizovat bankovní systém.

Řecko muselo kvůli kritickému zadlužení požádat MMF a eurozónu o pomoc. Nyní dostává záchranné úvěry z tříletého balíku pomoci za 110 miliard eur.

Někteří experti ale postoj představitelů eurozóny nesdílejí. Profesor ekonomie Mnichovské univerzity Ludvíka Maxmiliána Hans-Werner Sinn označil potíže Řecka za dlouhodobé. Podle něj by byl řecký návrat k drachmě, byť bezprecedentní a s komplikovanou procedurou, nejméně špatným řešením.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist