Tuzemský elektrárenský gigant ČEZ v úterý poprvé zveřejnil zpřesněný odhad, o kolik příští rok zdraží domácnostem elektřina kvůli podpoře obnovitelných zdrojů. Podle výkonného ředitele firmy Daniela Beneše to může být až o 18 procent v případě, že se do konce roku solárním investorům podaří spustit 2000 megawattů instalovaného slunečního výkonu. Číslo uvedl během diskuse na téma Česká energetika v roce 2010-2011 pořádané Hospodářskými novinami televizí Z1.
"Zatímco samotnou silovou elektřinu nezdražíme, spotřebitelům se ale na faktuře výrazně změní položka týkající se podpory výroby z obnovitelných zdrojů," řekl HN Beneš. Čím více se blíží konec roku, tím přesněji se dá odhadnout, kolik projektů pracujících s obnovitelnými zdroji se podaří připojit. U ceny proudu pro velké podniky se ČEZ nadále drží odhadu navýšení mezi 20-25 procenty.
Manažeři ČEZ jsou přitom v odhadu navýšení ceny mezi odbornou veřejností největší pesimisté. Například podle vyjádření předsedy představenstva EP Holdingu Daniela Křetínského v diskusi se cena proudu příští rok zvedne domácnostem maximálně o patnáct procent. Energetický regulační úřad (ERÚ) ústy svého předsedy Josefa Fiřta mluví o dvanácti až čtrnácti procentech.
"Jestliže někdo říká pouze jedno číslo, musí vycházet z určitého scénáře. Ten se však nemusí naplnit," varuje Fiřt s tím, že ERÚ zveřejní zpřesněné odhady na začátku října.
Solárníci nabírají rychlost
Nejmenší dopad podpory obnovitelných zdrojů na zákazníky očekává Česká fotovoltaická průmyslová asociace (CZEPHO). Podle jejích předpovědí elektřina zdraží v průměru jen o sedm až osm procent. "Při průměrné ceně elektřiny pro domácnosti 4,51 korun za kWh dělá navýšení ceny 5,16 procenta," domnívá se bývalý vicepremiér Martin Bursík, který nedávno v internetové diskusi obvinil šéfa ČEZ Martina Romana kvůli výši odhadů ceny z účelové lži.
Tempo připojování solárních instalací nabírá stále větší rychlost, protože investoři chtějí dosáhnout na vysoké výkupní ceny, za které budou prodávat proud ještě další dvě dekády. Výkupní ceny elektrické energie ze solárních zdrojů stanovované ERÚ totiž od ledna klesnou až o více než polovinu. Pro většinu zájemců tak přestanou být solární panely zajímavé, protože se nevyplatí. Vláda navíc nedávno schválila novelu zákona o podpoře obnovitelných zdrojů, podle níž se napříště budou zvýhodňovat jen fotovoltaické panely na budovách.
Odhady zvýšení cen proudu v roce 2011 bedlivě sledují i tuzemští výrobci a obchodníci, podle kterých mohou zdražit potraviny na pultech obchodů. "U nás v obchodě jsou dva největší náklady, a to mzdy a energie. A když půjde energie nahoru, tak půjdou všechny potraviny nahoru," dodal včera Zdeněk Juračka, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Růst v roce 2011
18 % - o tolik vzroste podle ČEZ od příštího roku cena elektřiny pro domácnosti pokud bude výkon solárních zdrojů letos činit 2000 MW
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist