Platová očekávání, která ve svých životopisech uvádějí lidé hledající si práci, meziročně nadále klesají. Lidé během ekonomické krize získali reálnější pohled na své platové požadavky. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.

„Platová očekávání ve druhém čtvrtletí 2010 meziročně klesla o 6 procent. Uchazečům rostla platová očekávání do konce roku 2008, od té doby ze svých platových nároků postupně neustále slevují," řekl projektový manažer společnosti Profesia Miroslav Dravecký.

V letech před hospodářskou krizí platová očekávání lidí rostla meziročně i o deset procent. Na začátku roku 2009 lidé očekávali v průměru 19 800 korun českých. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku už očekávání klesla na 18 510 korun.

Top manažeři očekávají podstatně více

Celková platová očekávání klesla o 6 procent, ovšem nebýt výrazného růstu očekávaných platu u top manažerů, mohl pokles být ještě větší. Jde o jedinou skupinu zaměstnanců, kde očekávané platy meziročně rostly. U všech ostatních skupin zaměstnanců, od pomocných pracovníků až po střední management, byl zaznamenán pokles očekávaných platů.

Očekávání na úrovních od pomocných zaměstnanců po střední manažery klesla o 3 až 5 procent.

„Vysoký nárůst očekávaných platů top manažerů může být způsoben tím, že se na trh práce dostali uchazeči z této skupiny, kteří nechtějí jít pod hranici dosavadního platů," řekl Dravecký.

Platová očekávání nejvíce klesla lidem se základním vzděláním

Tento stav se následně odrazil i ve sledování platových očekávání podle vzdělání. Nejvýrazněji od svých platových očekávání upouštěli lidé se základním vzděláním. Jejich platová očekávání jsou oproti minulému roku nižší o 8 procent. Očekávají tedy, že si měsíčně vydělají 14 141 korun českých.

Lidem s ukončeným středoškolským vzděláním bez maturity meziročně klesla platová očekávání ve druhém čtvrtletí o 6 procent a v současnosti očekávají, že si měsíčně vydělají 16 692 korun českých.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru