Největší americké banky, které poskytují hypoteční úvěry, si zadělaly na vážné problémy. Finanční domy totiž zabavovaly neplatičům nemovitosti, aniž by ověřily všechny formální náležitosti příslušné dokumentace, a obešly tak procesní pravidla. Vlna pochyb vyvolala rozruch a bankám nyní hrozí federální vyšetřování a vysoké pokuty.
Podezření padá zejména na GMAC (patří společnosti Ally Financial), JPMorgan Chase a Bank of America. Ty již zastavily exekuce ve 23 amerických státech, aby prošetřily, zda se jejich zaměstnanci nedopustili pochybení.
Na veřejnost totiž začaly pronikat zprávy, že úředníci bank dokumenty související s exekucemi kvůli jejich obrovskému množství často ani nečetli.
V srpnu bylo ve Spojených státech zabaveno rekordních 95 364 domů, což představuje meziroční nárůst o 25 procent.
Podle listu The New York Times obcházely banky i notáře, kteří musí dokumenty o převodu nemovitosti prověřit a být přítomni u jejich podepisování. V některých případech prý úředníci nechali dokumenty potvrdit dříve, než byly kompletní, nebo se podepisování dokumentů notář vůbec neúčastnil.
Již sedm států začalo vyšetřovat, zda banky nefalšovaly dokumenty či podpisy. Šetření se týká stovek tisíc exekucí a podle právnických odborníků toto číslo ještě vzroste.
"Poškození vlastníci zabavených domů by museli k soudu. Ale státní zástupce může udělit pokutu za klamavé obchodní praktiky," říká profesor práv univerzity v Utahu Christopher Peterson. Například ve státě Iowa by banky za každý falešný dokument zaplatily sankci 40 tisíc dolarů (asi 707 tisíc korun).
Někteří zákonodárci dokonce volají po tom, aby se vyšetřování ujaly federální orgány. Třicet kalifornských demokratických poslanců adresovalo ministerstvu spravedlnosti, centrální bance Fed a ministerstvu financí výzvu, aby prohřešky bank prozkoumaly.
"Výmluvy, které jsme slyšeli od finančních institucí, jsou prostě nepřesvědčivé," píšou poslanci v hromadném dopise.
Následovali tak krok dvou senátorů, kteří vyzvali, aby stát vyšetřil, proč selhal dohled nad exekucemi domů. "Je to neomluvitelné. Zvláště v tak významné záležitosti, jako je zabavování rodinných domů," vyzval k zodpovědnosti tři obviněné finanční domy senátor Robert Menendez.
Z Texasu se zase ozývají hlasy, ať se zmrazí všechny exekuce a prodeje zabavených nemovitostí.
"Poskytovatelům úvěrů hrozí spory na několika frontách. Problémy se mohou vyskytnout na mnoha místech a celá záležitost může nabobtnat," varuje profesor univerzity v Detroitu Peter Henning.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist