Jak se obchoduje se zlatem

1358 dolarů za troyskou unci
je nejnovější (čtvrtek) rekordní cena zlata na komoditních burzách. Letos vzrostla cena zlata o pětinu.

Poroste cena zlata?
Současná cena zlata se má podle drtivé většiny analytiků v příštím roce výrazně zvýšit, nejčastější odhady se pohybují mezi 1550 až 1700 dolary za troyskou unci.

Co je to investiční zlato?
Zlato s vysokou ryzostí. Většinou ve formě slitků (cihličky, plátky) s ryzostí 0,995 nebo mincí s ryzostí 0,9. V ČR ho lze nakoupit (nebo prodat) například ve 20 specializovaných prodejnách.

Jak koupit zlato na burze?
Další možností, jak se svézt s růstem cen zlata je koupit finanční kontrakt, jehož hodnota je odvozená od ceny zlata. Tyto takzvané futures zajistí obchodníci s cennými papíry nebo specializovaní obchodníci s komoditami. Variantou je i pořízení akcií firem, které zlato těží.

 

Zlato, jehož cena na trzích v současné době každý den zdolá nový rekord, pobláznilo české investory i domácnosti. Poslední hranice, kam vystoupalo ve čtvrtek je 1358 dolarů za toyskou unci. Zájem o žlutý kov totiž v tuzemsku rapidně roste. Dělají se na něj dokonce i pořadníky.

"Jen za tento rok vystoupila poptávka po zlatě v Česku o desítky procent," potvrzuje Štěpán Pírko, specialista na trhy s komoditami ze společnosti Colosseum, obchodníka s cennými papíry. Lidé kupují nejen zlaté cihly a mince, ale investují i do finančních kontraktů, které na ceně zlata závisejí, nebo do akcií firem, jež zlato těží.

Zájem je tak vysoký, že jde na vrub jiných investic a zlato je v tuto chvíli nejžádanější komoditou na českém trhu.

Investorský magnet: zlato

Část velkých i menších investorů přesunuje do cenného kovu kapitál vložený v akciích nebo v nemovitostech. A poptávku, která kopíruje celosvětový trend (poptávka po zlatě stoupla ve druhém čtvrtletí roku 2010 o 36 procent), ženou vzhůru nejen tradiční "zlatí" investoři, ale čím dál více i drobní střadatelé.

"Do zlata vstupuje široké investiční publikum, to dříve nebylo," potvrzuje Pírko. "Běžně se stává, že i mladé rodiny vyměňují své úspory za investiční zlato," potvrzuje Michal Mikulenka, analytik trhu se zlatem.

ON-LINE ROZHOVOR: Zlato: Koupit? Nekoupit?
Ptejte se experta na obchod s drahými kovy - ZDE

Nejvyšší podíl na trhu s tradiční komoditou - fyzickým zlatem - v České republice, jehož roční hodnota se odhaduje na dvě miliardy korun, činí investiční zlato. Jedná se většinou o slitky (cihličky či plátky) nebo mince s předepsanou vysokou ryzostí. Přísné standardy umožňují rychlé a snadné obchodování. Specializovaný obchod, který zlato prodává od vás cihly totiž většinou zase odkoupí.

"Drobní investoři jeví největší zájem o mince váhy jedné troyské unce, které mají výbornou likviditu," uvádí Mikulenka. Atraktivitu investičního zlata zvyšuje i fakt, že je od vstupu České republiky do Evropské unie osvobozeno od DPH.

Raketový růst poptávky

V nejexponovanějších měsících roku 2010 (duben, květen) vylétla poptávka po tomto druhu zlata tak rychle a tak překvapivě, že čeští obchodníci ji nebyli schopni pokrýt, a zájemci tudíž byli nuceni se zapisovat do pořadníků.

"Zlato nelze dodávat z týdne na týden, zásoby nejsou nevyčerpatelné," vysvětluje Pavel Trtík, spolumajitel firmy Zlaté Mince - Numismatika, která patří k největším obchodníkům se zlatem v České republice. Rafinerie zlata (v Evropě se jich zdaleka nejvíce nachází ve Švýcarsku, v České republice není ani jediná), které taví kov z granulátů do slitků, nebyly kapacitně schopny reagovat. "Není se co divit. Zlato je prostě konzervativní investice, i v nejistých dobách je důvěryhodný přístav, nakupují ho teď všichni," doplňuje Trtík.

Zlato v ruce: Mít či nemít?

Zatímco obchodníci s fyzicky alokovaným zlatem prosazují konzervativní přístup ke zlatu jako investici podobně jako Trtík: "Pokud chci zlato, chci ho mít v ruce", zástupce obchodníků se zlatem na burzách Pírko vidí situaci odlišně: "Čas, kdy je třeba překlopit cenné papíry spjaté se zlatem do zlata fyzického, ještě nezačal." Podle Pírka trh se zlatem stojí před dlouhou růstovou fází ceny této komodity.

"Zatímco v první fázi, ohraničené zhruba lety 1999-2005, cena rostla mírně, druhou fázi, zhruba do roku 2008, si uvědomil širší kruh profesionálů a cena rostla o deset procent ročně, stojíme v tuto chvíli ve třetí fázi, kterou můžeme označit za fázi investiční euforie, kdy se do nákupu zlata vloží širší publikum a jeho cena se za velmi krátkou dobu výrazně zhodnotí," vypočítává.

Na rostoucí ceně zlata v následujících měsících se shoduje drtivá většina analytiků. Hlavním důvodem je panující nejistota z vývoje globální ekonomiky, která nutí centrální banky a další velké investory ke zvyšování zlatých zásob. Přihlédnout je třeba i ke stále nákladnější těžbě zlata, dolovat se musí z větších hloubek, jelikož řada tradičních nalezišť už byla vyčerpána.

Cena ze současných 1358 dolarů za troyskou unci by mohla podle odhadů komoditního analytika Deutsche Bank v Londýně Dana Brebnera v příštím roce atakovat hranici 1550 dolarů za unci. A předpovědi jdou ještě dál. "Myslím, že není nijak odvážné tvrzení, že se zlato v příštím roce vyšplhá na hodnotu 2500 dolarů za unci," prognózuje Trtík.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist