14.10.2010 16:15   %  
ČEZ 774.50 -3.55

Akcie českého energetického giganta, společnosti ČEZ, ve čtvrtek na pražské burze prolomily hranici 800 korun a kolem 16 hodiny se obchodovaly za 774,50 korun na akcii, tedy o 3.55 procenta níže, než uzavřely ve středu.

“Akcie ČEZ tak propadají pod hranici 800 Kč poprvé od května 2009," uvedl makléř Patria Direct Pavol Mokoš. Na hranici 800 korun přitom akcie elektrárenské společnosti balancovaly již na konci září.

Zdá se, že na dojnou krávu státního rozpočtu, firmu ČEZ, dotírá krize. Čeká ji pokles zisku a tvrdý úsporný program. Seškrtala všechny své investice a odkládá dokonce i dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, což je stále jedna z jejích priorit.

O novém harmonogramu soutěže, v níž o stamiliardovou zakázku bojují ruský Atomstrojexport v konsorciu s českou Škodou JS, francouzská Areva a americký Westinghouse, dnes jedná dozorčí rada ČEZ.

Dividendy stát chce

Firmě navíc hrozí, že po roce 2013 přijde o bezplatné emisní povolenky za desítky miliard korun. A přes to všechno bude majoritní vlastník stát od firmy pořád žádat stejné peníze.

"Předpokládáme od ČEZ stále stejnou výši dividend, stále stejný příjem," řekl včera HN místopředseda dozorčí rady ČEZ Eduard Janota. Ministr financí Miroslav Kalousek je přesvědčen, že ČEZ úkol splní. A to i přesto, že čeká pokles zisku.

"Nepochybuji o tom, že ČEZ je spravovaný dobrými manažery, díky nimž to firma zvládne," říká ministr Kalousek. Právě on ve vládě nejradikálněji prosazuje, aby se energetické firmy vzdaly balíku povolenek zdarma a výnos z prodeje pomohl zbrzdit zdražení elektřiny.

Hospodářské noviny obeslaly ve středu analytiky, kteří se ohledně vývoje kurzu akcií ČEZ vyslovili v následující anketě:

Myslíte si, že problémy s odložením dostavby Temelína by mohly poškodit akcie společnosti ČEZ?

Josef Novotný
analytik společnosti FIO

Zprávy ohledně odsunutí rozšíření Temelína a potíže u některých zahraničních investic či jejich případný prodej samozřejmě negativně působí na akcie společnosti. Odsunutí rozšíření Jaderné elektrárny Temelín je problémem především kvůli tomu, že výroba elektřiny z jádra je nejlevnější.

Marek Hatlapatka
analytik společnosti Cyrrus

Investoři po celé Evropě v současnosti elektrárenským společnostem příliš nevěří. Mohou za to nízké ceny elektřiny a také dopady zdanění jaderných elektráren v Německu. Díky tomu celý sektor oslabuje a ČEZ s ním. Zprávy o odkládání investičních projektů či úvahy o odchodu ze zahraničních trhů pochopitelně akciím příliš nepřidají. ČEZ v posledních letech vystupoval jako dynamická firma expandující po Evropě a tento příběh je, jak se zdá, u konce.

Jan Tomaník
analytik WOOD & Company

Odsunutí dostavby Temelína není v současné době příliš velkým problémem, podle mých informací k tomuto kroku ČEZ ostatně částečně přistoupil i na přání dodavatelů, kteří chtějí mít víc času na přípravu. Investory v současnosti daleko víc tíží riziko, že ministr financí Miroslav Kalousek protlačí svůj návrh a nechá zpoplatnit veškeré emisní povolenky od roku 2013.

Petr Hlinomaz
analytik BH securities

Krátkodobě může být reakce trhů negativní, jakýkoli pokles akcií v dlouhodobějším horizontu bych ale spojoval s jinými faktory. Problémem je hlavně špatný vývoj v energetickém sektoru celého regionu. Došlo k poklesu poptávky a také k výrazné podpoře využití obnovitelných zdrojů. Okolní země by tak mohly dosáhnout soběstačnosti ve výrobě za podobných nákladů jako ČEZ.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist