Stát se pokouší o kompromis se solárníky. Daň z jejich příjmů chce zatím uzákonit jen na tři roky. Vláda vepsala tento návrh do novely zákona "o podpoře využívání obnovitelných zdrojů“. Co bude po roce 2013, se ale zatím neví. Sněmovna o novele jedná dnes ve druhém čtení.

Lidé z oboru nejásají, říkají jen, že je to "podstatně lepší“ než původní návrh, který dobu zdanění neurčoval. V letech 2011 až 2013 by provozovatelé fotovoltaických elektráren měli na 26procentní srážkové dani zaplatit kolem patnácti miliard korun.

"Jde o kompromis, aby se banky nevyděsily a dokázaly si s investory vyjednat nové splátky,“ říká zpravodaj návrhu a šéf hospodářského výboru sněmovny Milan Urban (ČSSD). Po třech letech přijde buď prodloužení daně, nebo zdražení elektřiny nebo prohloubení deficitu státního rozpočtu.

Stát také ustupuje firmám, které současně vyrábí elektřinu i teplo. Těch se má avizovaná 32procentní darovací daň z emisních povolenek týkat jen v omezené míře. Nové paragrafy ale energetické firmy teprve analyzují a konkrétní dopady zatím nechtějí komentovat.

Finální podobu dostalo i zdanění záboru zemědělské půdy. Stát jím chce ročně získat 1,7 miliardy. Odhady příjmů jsou podle opozice nadhodnocené a nová daň může zdražit i výstavbu nových dálnic.

Stát díky novele chce ročně získat dvanáct miliard korun. Částečně jimi pokryje náklady na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, aby zabránil skokovému zvýšení cen elektřiny.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist