Zasáhne fenomén sabotáže i světové burzy?
To je otázka, kterou si Londýnská burza cenných papírů (LSE) klade od té doby, co bylo potvrzeno, že dvouhodinová porucha, která v úterý vyřadila z provozu jednu z nejdůležitějších obchodních platforem, byla způsobena lidským faktorem.
Poskytnuté vysvětlení, které více než naznačuje, že by se mohlo jednat o sabotáž, nastartovalo nedůvěru mezi obchodujícími. Dlouho důvěryhodné ikony, mezi které patří například londýnská burza, mohou být zasaženy záškodnickým chováním svých zaměstnanců.
Zatímco si obchodující komunita "drbe hlavu", londýnská burza začala nejen vše vyšetřovat, ale informovala také britskou policii. "Tohle není ten případ, kdy se někdo omylem opře o klávesnici," uvedl pro FT interní zdroj.
Podle Xaviera Roleta, generálního ředitele Londýnské akciové burzy, nastal tento vývoj v nejhorší možné době.
Bývalý bankéř stál za největší proměnou v obchodování londýnské burzy od roku 1986, kdy systémy elektronického obchodování způsobily uzavření starého obchodovacího patra, což vešlo do povědomí jako "Velký třesk". Kvůli soupeřům uskutečnil Rolet druhý "velký třesk". Počet zaměstnanců snížil o více než 10 procent, prudce snížil poplatky za obchodování, a co je důležité, investoval do celého systému obchodování londýnské burzy. Mezi rivaly patří například Chi-X Europe, který na úkor LSE získal podíl na trhu akcií obchodovaných v indexu FTSE 100.
V současném světě superrychlých elektronických obchodů, ztělesněných především vysokorychlostním obchodováním, které je již rozšířené po celé planetě, je pro každou burzu podstatné vlastnit ten nejrychlejší obchodovací systém.
Rolet přesvědčil představenstvo, aby mu dovolili dojet pro řešení do Asie. Tam za 30 milionů dolarů koupil málo známou srílanskou technologickou společnost MilleniumIT.
Ti nejlepší zaměstnanci z MilleniumIT působili přímo v sídle londýnské burzy, kde IT oddělení vyvíjelo nový ultrarychlý obchodovací systém, který by měl být vylepšením platformy Turquoise. Právě zde se v úterý vyskytla porucha.
Jeden z velkých akcionářů londýnské burzy se domnívá, že by sabotáž mohla být dílem některého ze zaměstnanců, který měl být na základě změn vyhozen.
Další důležitý obchodník americké banky se sídlem v Londýně si však nemyslí, že se jednalo o sabotáž.
"Nemyslím si, že se jednalo o sabotéra. Včera jsme s nimi mluvili a vypadá to, že někdo ze smluvní strany, kdo měl přístup do centra dat, udělal něco, co neměl," uvedl obchodník.
Platformě Turquoise se mezitím snížil podíl na trhu, což bylo částečně způsobeno nejistotou v oblasti technologických změn.
Jiný investor uvedl, že jakékoli další odložení upgradeování systému MilleniumIT by pro londýnskou burzu znamenalo zhoršení investiční situace. "Není to jen o tom mít super nejrychlejší systém, potřebujete pouze konkurenceschopný systém. Pokud ale máte nevýnosný podíl na trhu, je to špatné," uvedl investor.
"Sympatizuji s nimi. Není to poprvé, co vidíme, že má systém problémy. Obviňovat je může každý, ale dokud nebudeme znát detaily, je těžké soudit," uvedl v této souvislosti Clive Furness, ředitel poradenské společnosti Contago Markets.
Ve Spojených státech jsou problémy londýnské burzy pozorně sledovány.
Podle Barta Chiltona, který působí jako komisař v Commodity Futures Trading Commision, která plní funkci regulátora komoditních trhů, může mít celá aféra skutečné důsledky pro spotřebitele a nejen pro místa, jako je Wall Street.
Další články FT otištěné v HN www.ekonomika.ihned.cz/ft
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist