Cena zlata překonává historické rekordy, roste i cena ropy, na rekordy se šplhají akcie.Tento vývoj zajistil slušné zisky i Čechům, kteří vložili prostředky do vhodných podílových fondů. Například investice do Zlatého fondu ČP Invest zaměřeného na drahé kovy a na akcie firem, které je těží, se meziročně zhodnotila o víc než 15 procent.
Ještě podstatně vyšší výnos bylo možné dosáhnout na rozvíjejících se trzích, což dokládá fond ESPA Stock Istanbul. Ten za dvanáct měsíců vzrostl o 69 procent v eurech, v korunovém vyjádření pak o víc než 72 procent. Právě tyto trhy a komodity totiž těží z toho, že Američané pouštějí do oběhu stále více dolarů a oslabují svou měnu. Velké zámořské investory to totiž nutí více utrácet a vybírají si k tomu země mimo rozvinutý svět.
Turecký růst je impozantní, ale není ojedinělý. Daří se například i brazilským a čínským akciím. Hlavní index burzy v Šanghaji si za posledních dvanáct měsíců připsal 60 procent.
Češi neriskují a zůstávají "doma"
Manažeři velkých českých investičních fondů však kvůli averzi klientů na riziko tyto příležitosti příliš nevyhledávají. Zůstávají raději u investic ve střední Evropě. I proto nejsou výnosy těch největších českých fondů tak závratné.
"Investice do rozvíjejících se trhů jsou v principu dobré, pokud se váš investiční horizont pohybuje v řádu několika let. Přesto je běžným klientům nedoporučuji, neboť znám jejich očekávání - a to je neprodělat," říká Josef Beneš, šéf Asociace pro kapitálový trh.
Hlubší pokles čínských či brazilských akcií totiž nelze v případě nepříznivého vývoje světové ekonomiky vyloučit. "Dlouho platilo, že aktiva na rozvíjejících se trzích by se měla v porovnání s vyspělými trhy obchodovat se slevou, teď je tomu naopak," upozorňuje Petr Zajíc, který spolurozhoduje o investiční strategii fondů společnosti Pioneer Asset Management.
V Praze "čaruje" ČEZ
Na druhou stranu, zejména české burze se nijak zvlášť nedaří. Právě české akcie, jichž mají velké fondy hodně, spíše padají. V době současného růstu ve světě posílila za měsíc jen o tři procenta.
"Může za to hlavně energetický ČEZ, který má potíže. Právě s ČEZ přitom proběhne na české burze mnohdy i polovina všech obchodů. Důvodem je také nezájem investorů o českou burzu," vysvětluje hlavní ekonom makléřského domu Patria Finance David Marek. Na burze v Praze je totiž velmi málo firem, které jsou pro zahraniční investory zajímavé. A tak Prahu peníze ze zahraničí míjejí.
Kde se tedy bude dál vydělávat? Úspěch mohou stále přinést investice do Turecka. Tato země má druhý největší hospodářský růst na světě. V době, kdy nákupy aut na západě propadly, registrace nových aut v Turecku vzrostla o 264 procent. "Sázíme na růst spotřebitelské poptávky daný tím, jak zde roste bohatství střední střídy," vysvětluje jeho atraktivitu Zajíc.
Jak "nové" americké peníze zahýbaly za poslední měsíc s trhy
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist