Stačí zkusit strávit jeden běžný den bez věcí vyrobených v Číně. Ráno zazvoní budík. Tedy svého starého čínského umělohmotného budíku jsem se zbavil již před několika lety, ale budí mě mobil. Naštěstí jde o levnější model, který se nemontuje v Číně, protože by se nevyplatilo ho do Česka dopravovat, jako se to za prvních osm měsíců letošního roku stalo víc než tři čtvrtě milionu jeho kolegů. Jenže u mého mobilu je čínská alespoň baterie. Musel bych vytáhnout starý mechanický budík, a navíc bych se stěží někam dovolal. I kdybych neměl v mobilu čínskou baterii, většina operátorů používá pro spojení technologie čínských firem a navíc čínské součástky jsou i v telefonních přístrojích pro pevné linky.
Pokračujme ale dál. Následuje mytí a holení. Jenže zase smůla. Část mých ručníků je z Číny, takže bych vylezl ze sprchy mokrý a musel bych si velmi opatrně vybírat holicí čepelky. Opět jde v mnoha případech o čínské zboží.

Nejen ponožková velmoc

Největší potíž očekávám s oblékáním. Kupodivu to není tak strašné. Některé postarší kalhoty jsou sice vyrobeny v Číně stejně tak jako starší trička. Ale novější džíny jsou vesměs kvalitní výrobky z Bangladéše a originální trička od firmy z USA vyráběli Nikaragujci. Horší je to s ponožkami a spodním prádlem. Není to náhoda, Čína je největším výrobcem ponožek na světě. Ale ostatně bez těchto kusů oděvu se dá za teplejšího počasí obejít.

Problém je ale s přípravou snídaně. Čínský čaj mohu snadno vynechat, ale musím oželet také vaření vody v rychlovarné konvici. Část elektrické energie totiž rozhodně pochází z čínských zařízení.

Nejde jen o vzácné kovy použité v turbínách větrných elektráren, ale také o elektřinu vyrobenou ze slunce. "Zhruba 98 procent solárních panelů instalovaných v Čechách bylo vyrobeno v Číně," potvrzuje Aleš Korostenský z firmy Krowatt, který má Česku čtyři sluneční elektrárny. Ostatně, právě solární panely jsou největší položkou čínského dovozu do Česka.

Jen za prvních osm měsíců letošního roku se jich přímo dovezlo za téměř 13 miliard korun a další byly z Číny dovezeny přes jiné země. Navíc, i když nejsou v elektrárnách použity přímo čínské panely, jsou aspoň upevněny v čínských hliníkových rámech. Číňané ostatně loni vyvezli podle oficiálních statistik zařízení na výrobu elektrické energie za zhruba 236 miliard dolarů, zatímco oděvů ani ne za polovinu.

Nicméně vařit lze i bez elektřiny na sporáku s plynem z Ruska. Hořák je ale třeba zapálit dřevěnou zápalkou, nikoliv zapalovačem. Nejenom ty levné, ale i ty značkové se totiž vyrábějí v Číně. Čaj je ovšem třeba zamíchat starou lžičkou, nikoliv tou novou z IKEA. Ta je z Číny. Mimochodem, z Číny pochází víc než dvacet procent sortimentu zboží prodávaného v obchodech IKEA, takže pro "život bez Číny" bych musel vystěhovat značnou část svého bytu.

Takže rychle se obout a vyrazit pryč. Jenže, co si obout?

"Takových osmdesát procent bot na našem trhu je z Číny a najdou se i ve značkových obchodech," upozorňuje Vlasta Materová z České obuvnické a kožedělné asociace. V Číně je soustředěno 70 procent světové výroby bot.

Nakonec najdu nečínské boty. Ale jak se dopravit do práce? Metro a tramvaje používají elektřinu a zřejmě i čínskou elektroniku. V městských autobusech jsou dnes běžně obrazovky, kde jsou opět součástky z Číny.

Nechat se někým svézt autem také není řešením. Díly, zejména ty použité v servisu, mohou být z Číny. "Čínské díly se používají i při výrobě aut renomovaných značek," upozorňuje Josef Lhoták ze sdružení českých autoopraven. O využití čínských dodavatelů uvažuje ostatně v budoucnu i mladoboleslavská Škodovka, prohlásil nedávno Winfried Wahlan, nový šéf představenstva Škoda Auto. Dalo by se sice jet na kole. Jenže i kolo Author, které mám, je sice montováno ve "druhé Číně", teď na Tchaj-wanu. Ale díly pocházejí z pevninské Číny.

Bez Číny se nepracuje

I kdybych dorazil do zaměstnání pěšky, stejně bych se "bez Číny" nemohl účastnit pracovního procesu. V počítači renomované značky budou díly z Číny a tenhle článek ťukám na čínské klávesnici. Ostatně, hlavní čínský exportní artikl ve světovém měřítku jsou právě elektronická zařízení. Nehledě na to, že moje židle sice nemá označení původu, ale velká část kancelářských židlí se do Čech dováží právě z Číny.

Bez čínského zboží se zkrátka dá přežít jen s velkými obtížemi. Čína je největším světovým exportérem a má 10procentní podíl na celosvětovém vývozu. A jak je vidět, nejde přitom zdaleka jen o jednoduché a nekvalitní zboží.

Čína přitom těží ze své laciné pracovní síly a podle některých ekonomů také podhodnocené měny. Otázkou je, co by stalo, kdyby Číňané podlehli sílícímu tlaku Západu a zvýšili hodnotu své měny. Dokázali bychom za čínské zboží vůbec najít náhradu?