Evropský parlament definitivně schválil regulaci takzvaných hedgeových fondů. Začne platit od roku 2013. Hedgeové fondy obchodují s obrovskými částkami a menším investorům jsou prakticky nepřístupné.

Ve světě ovšem mají celou řadu kritiků a podle některých se podílely na vytvoření hospodářské a finanční krize, která začala v roce 2008 a světu přinesla největší recesi od 30. let minulého století. Při obchodech využívají celou řadu investičních nástrojů, jejich základní charakteristikou však je, že si na transakce půjčují několikanásobně více, než mají k dispozici. Obchodují přitom s akciemi, měnami či komoditami, jejichž ceny dokážou zásadně ovlivnit.

Fondy by nově měly předávat regulačním úřadům například informace o svém hospodaření, mimo jiné o tom, jak velkou část majetku tvoří cizí zdroje. Konečná dohoda také umožní, aby správce fondu, který má sídlo mimo EU, mohl nabízet své akcie nebo podíly investorům po celé EU, aniž by předtím musel žádat o povolení jednotlivé členské státy a splnit jejich různé požadavky.

Právě toto opatření bylo největším kamenem úrazu při jednáních mezi Evropským parlamentem a členskými státy. Parlament, stejně jako Česká republika, přitom prosazoval, aby byl neevropským fondům vydán průkaz, který by je opravňoval k obchodování po celé EU.

Pro regulaci hedgeových fondů se nakonec vyslovili i její původní odpůrci a kompromis získal pohodlných 513 hlasů europoslanců z 608 možných, kteří se jednání účastnili. Někteří zákonodárci ovšem během debaty, která hlasování předcházela, vyjadřovali svoje výhrady.

"Trvám ale na tom, že žádný z těchto fondů za krizi odpovědný nemůže být. Pokud na finančních trzích vznikaly vysoce rizikové produkty, bylo to právě kvůli pokusům o státní zásahy. Finančníci tak byli nucení hledat – a nacházeli – nové nástroje, nové způsoby podnikání," řekl europoslanec ODS Ivo Strejček, který pro regulaci hlasoval, byť podle něj není zdaleka bezchybná.

Nová legislativa se nezdá dokonalá ani socialistům, kteří ale rovněž souhlasili. "Přestože tento zákon není perfektní, v černé díře světových financí bude zářit jako šperk," uvedl lucemburský sociálnědemokratický poslanec Robert Goebbels.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru