Světové ceny ropy obnovily prudký pokles, v němž americká lehká ropa WTI sestoupila o tři procenta k 82 dolarům za barel. Ropu srážel dolů silný kurz dolaru, obavy z další dluhové krize v eurozóně a vyhlídky na další přitvrzení měnové politiky v Číně. Od minulého čtvrtku, kdy ropa vystoupila na více než dvouleté maximum nad 88 dolary, už klesla zhruba o sedm procent.

WTI se v úterý kolem 18:30 SEČ prodávala za zhruba 82,40 dolaru a proti proti předchozímu závěru v New Yorku její cena klesla o dva a půl dolaru. Severomořská ropa Brent oslabila o téměř dva dolary na 84,80 USD.

Dolar se tak k euru dostal nejvýše za posledních sedm týdnů a jeho index vůči koši šesti měn vystoupil nejvýše od konce září. Růst dolaru v posledních dnech investory nutí opouštět trh komodit a další riziková aktiva.

K odchodu od rizikových aktiv nutí investory i nová fáze dluhové krize eurozóny, která se nyní soustředí na Irsko. Trhy akcií a komodit mají obavy i z dohadů, podle nichž Čína chystá další zvýšení úrokových sazeb. Index šanghajské burzy se dnes kvůli tomu propadl o čtyři procenta a výrazné poklesy utrpěly i akciové trhy v Evropě a USA.

"Vyhlídky na další zpřísnění měnové politiky v Číně jsou znepokojivé pro všechny komodity. Čínská poptávka po ropě byla doposud silná, nyní se ale objevují obavy, že by ji mohly závažně zasáhnout například vyšší úroky," řekl agentuře Reuters analytik Commerzbank Carsten Fritsch.

"Ceny zřejmě budou mít i nadále tendenci spíše klesat, protože investoři hledají relativní bezpečí v nákupech dolarů a mezitím vyčkávají, jak se vyvine situace v Irsku a Číně," poznamenal k situaci na trhu komoditní analytik firmy MF Global Edward Meir.

Ropu oslabovaly i nepříznivé vyhlídky vývoje zásob na americkém trhu. Analytici očekávají, že středeční údaje ukážou za minulý týden zvýšení zásob ropy o 400 000 barelů.