Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services snížila rating dlouhodobých závazků Irska na stupeň A, zatímco dosud hodnotila závazky země známkou AA minus. Rating krátkodobých závazků agentura snížila na stupeň A-1 z dosavadního stupně A-1 plus. Oba ratingy agentura zařadila do režimu pozorování s negativním výhledem.

Beze změn na stupni AAA zatím agentura nechává hodnocení transferů a konvertibility. Na tomto stupni jsou ale automaticky zařazeny všechny země eurozóny.

"Nižší rating odráží náš názor, že irská vláda bude muset na svá bedra vzít další náklady spojené s dalším pumpováním kapitálu do problematického bankovního systému Irska," vysvětlil krok ratingové agentury její analytik Frank Gill. "Očekáváme, že vláda bude mít přístup ke společnému úvěrovému programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu," dodal.

Irská vláda chce převzít většinový podíl v tamním finančním ústavu Bank of Ireland. Napsal to ve středu ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na zdroje z vlády. Úplnému zestátnění banky se ale prý chce kabinet vyhnout. Ministerstvo financí ani banka informace zatím nekomentovaly.

Peníze na nákup mají být ze záchranného úvěru, jehož čerpání má Irsko slíbeno od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie. Výše úvěru zatím nebyla stanovena.

Irská televize RTE v noci na dnešek uvedla, že EU a MMF Irsku poskytnou 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Vláda však informaci vzápětí popřela, neboť jednání stále probíhají.Snížení hlavního ratingu Irska ovlivňuje všechny instituce, jejichž hodnocení je odvozeno od hodnocení země. Žádný státní subjekt v zemi nemívá vyšší rating než země, kde působí. Adekvátně se tedy snižuje rating Národního úřadu pro správu aktiv (NAMA), stejně jako rating nezajištěných dluhopisů irských bank, za které ručí vláda.

Irsko v neděli požádalo eurozónu a Mezinárodní měnový fond o zahraniční pomoc. Ta byla zemi ještě týž den přislíbena, její výše ale bude teprve stanovena. Nejčastěji se hovoří o částce v pásmu 80 až 90 miliard eur (až 2,2 bilionu Kč). Dnes vláda v parlamentu představí návrh úsporných opatření pro příští čtyři roky.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru