Mezinárodní pomoc Irsku

80 až 90 miliard

je nejčastější odhad výše pomoci od zemí eurozóny a MMF. Částka by měla být známa do konce měsíce.

50 miliard

tolik by z celkové pomoci podle německých zdrojů měla poskytnou eurozóna. Zhruba 30 procent této částky má jít z Německa.

Pomoc Irsku

Zdroj: Bloomberg, HN

Nervozita mezi investory na finančních trzích sílí. Dospěli k přesvědčení, že ani mohutný záchranný balík, který Evropská unie a MMF chystají pro Irsko v hodnotě 80-90 miliard eur (v přepočtu až 2,2 bilionu korun), této zemi nepomůže spasit banky.

Ani zabránit přenosu finanční "nákazy" do Portugalska a Španělska. To se aktuálně projevuje na trhu s dluhopisy obou zemí. Náklady na pojištění portugalských a španělských dluhopisů proti nesplacení se dnes v obou případech dostaly na nový rekord.

Zvolna se ale zvyšují i náklady na pojištění dluhopisů vlád dalších zemí v západní Evropě. Na rekordu se mimo jiné ocitly i náklady na pojištění dluhopisů belgických, i když jsou stále nižší než v případě Portugalska a Španělska. "Na trh už pronikly obavy z nákazy, přestože se Irsko dohodlo na přijetí pomoci," řekl podle agentury Reuters analytik společnosti Markit Gavan Nolan.

Cena pětiletých úvěrových swapů, což je klíčový nástroj zajištění proti nesplacení dluhopisů, v případě portugalských papírů vystoupila až na 510 bodů. To znamená, že na pojištění investice v objemu deset milionů eur je třeba vynaložit 510 000 eur ročně. Portugalsko už tak skoro dohnalo Irsko, kde cena pojištění dnes vystoupila na 595 bodů.

Merkelová podráždila eurobankéře

Mraky nad eurozónou zhoustly po včerejším vyjádření spolkové kancléřky Angely Merkelové, jejíž země ponese zhruba 30 procent zátěže spojené s chystanou pomocí Irsku. "Situace s eurem je opravdu velice vážná," prohlásila Merkelová v Berlíně před zástupci zaměstnavatelských svazů.

Podle ní se eurozóna ocitla v situaci, která byla ještě před rokem nepředstavitelná. Ještě že je k dispozici záchranný "balík" v hodnotě 750 miliard eur, z něhož mohou postižené země čerpat. "Ale každý žadatel musí splnit přísné podmínky," dodává kancléřka.

Německá kancléřka svým výrokem rozdráždila činitele v Evropské unii i v Evropské centrální bance. Ti naopak tvrdí, že navzdory dluhové krizi v Irsku a potížím Řecka euro žádný problém nemá a stojí si dobře.

"Já si nemyslím, že euro je v nebezpečí. Euro je pevné," reagoval v rozhovoru na finanční televizi CNBC lucemburský premiér a předseda takzvané euroskupiny Jean-Claude Juncker. Euroskupina sdružuje ministry financí eurozóny. John Lipsky, místošéf MMF, v úterý ujistil, že jednání o pomoci Irsku intenzivně probíhají a vyvíjejí se slibně.

Juncker připustil, že ekonomická nerovnováha v šestnáctičlenné eurozóně je příliš velká. Politici podle něj podcenili rozsah problémů, s nimiž se jednotlivé země potýkají.

Irská televize RTE v noci na středu uvedla, že EU a MMF Irsku poskytnou 85 miliard eur (asi 2,1 bilionu Kč). Irský premiér Cowen připustil, že se o takové sumě jedná.

Ekonomický list Financial Times ve svém středečním vydání napsal, že irská vláda chce převzít většinový podíl v tamním finančním ústavu Bank of Ireland. Odvolal se na zdroje z vlády. Úplnému zestátnění banky se ale prý chce kabinet vyhnout. Ministerstvo financí ani banka informace zatím nekomentovaly.

Peníze na nákup mají jíž právě ze záchranného úvěru, jehož čerpání má Irsko slíbeno od Mezinárodního měnového fondu a Evropské unie.

Nejdřív musí být rozpočet

Ale dříve, než peníze pro irské banky dorazí, musí mít země schválen rozpočet na příští rok. Premiér Brian Cowen v něm chce výdajovými škrty a zvýšením daní z příjmů fyzických osob a nemovitostí získat šest miliard eur.

To je suma odpovídající 3,5 procenta irského HDP. Není však jisté, že parlament rozpočet promptně schválí. Opozice požaduje vypsání okamžitých parlamentních voleb a demisi premiéra. Ten to rázně odmítl s tím, že předčasné volby se mohou konat až po schválení rozpočtu.

Nedostane-li Irsko pomoc včas, během ledna, může dojít k nejhoršímu – útoku střadatelů na peněžní ústavy.

Allied Irish Banks, druhý největší ústav v Irsku, oznámila, že od počátku roku ztratila 17 procent vkladů (13 miliard eur). A největší Bank of Ireland upozorňuje, že se mu prudce zhoršil poměr mezi poskytnutými půjčkami a vklady – ze 145 procent koncem června na současných 160 procent.

Riziko zhoubné nákazy

I když politici, například prezident Evropské rady Herman Van Rompuy, ujišťují, že "nákaze" se podaří zabránit, investoři už upírají své zraky na Portugalsko.

Tomu se nedaří snižovat rozpočtový schodek, jak si předsevzalo. "Riziko, že tato země požádá o pomoc, je značné," říká Ralph Solveen z Commerzbank.

Jakmile by došlo na Portugalsko, které by odhadem potřebovalo nejméně 50 miliard eur, zesílí tlak na sousední Španělsko. Jeho HDP je zhruba dvakrát větší než řecký, irský a portugalský dohromady. Experti předpokládají, že Španělé by ze záchranného fondu odčerpali 300 miliard eur. "Španělsko už je velké sousto. Odsálo by všechny prostředky z fondu, takže kdyby se od něj nakazila Itálie, byl by v sázce osud eura," rýsuje chmurný scénář Antonio Pascual z britské banky Barclays Capital.