Francie a Německo se v neděli dohodly na tom, jak Evropská unie do řešení případných dalších krizí v eurozóně zapojí soukromé investory. S odvoláním na nejmenované zdroje o tom informovala agentura Reuters.
Takzvaný stálý krizový mechanismus, který je často označován za řízený bankrot států, by měl po roce 2013 nahradit současný záchranný fond eurozóny (ESFS).
Detaily dohody by Berlín a Paříž měly neočekávaně zveřejnit na zasedání ministrů financí eurozóny a EU, kteří se v neděli sešli v Bruselu, aby schválili finanční pomoc pro Irsko.
Zatím není zřejmé, zda se by do nového záchranného systému měly zapojit i země, které neplatí evropskou jednotnou měnou, tedy i Česká republika.
"Francie a Německo na poslední chvíli celou věc protlačily na zasedání ministrů financí EU, aby vyslaly jasný signál, že se do stálého mechanismu zapojí i soukromí investoři. Dohoda byla dosažena," tvrdí nejmenovaný zdroj.
Trhy znervózněly. Dluhopisový požár v eurozóně by mohl ohrozit i Francii - čtěte ZDE
Portugalsko se má obětovat za Španěly. Eurozóna ho tlačí k žádosti o pomoc - čtěte ZDE
Podle původních úvah by zapojení soukromých investorů, tedy především bank, znamenalo, že v případě krachu některého z členských států by investoři přišli o předem určenou část svých investic do dluhopisů postižené země.
Zmírnění původního návrhu
Tento systém navrhovalo již na říjnovém summit EU Německo a někteří ekonomové tuto myšlenku viní z rozpoutání současné dluhové krize v eurozóně. Investoři podle nich znervózněli, že ztráta nemalých investic do vládních dluhů v eurozóně se pomalu ale jistě stává realitou.
Francii se nicméně Německo zřejmě podařilo přesvědčit ke zmírnění původního návrhu. Případný bankrot členského státu a zapojení soukromých investorů by se mělo posuzovat případ od případu.
To znamená, že by banky či další finanční instituce nemusely o své investice přijít, mohly by se ale se státem dohodnout například na odkladu naplnění závazků. EU by tak v podstatě převzala systém, který uplatňuje Mezinárodní měnový fond.
Němci se spolu s Francouzi navzdory kritice snaží, aby se unie dohodla na takzvaném řízeném bankrotu již na nadcházejícím summitu, který se koná 16. a 17. prosince v Bruselu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist