Náklady tuzemských domácností za elektřinu v příštím roce vzrostou o 4,6 procenta, podniky zaplatí za energii o 5,2 procenta více. Sdělil to v úterý Energetický regulační úřad (ERÚ).

Legislativním procesem musí ještě ale projít novela zákona, která omezuje zdražení způsobené podporou výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů. Kdyby zákon neprošel, zaplatí příští rok domácnosti za elektřinu o 11,2 procenta víc a podniky o 14,5 procenta víc než letos, uvedl ERÚ.

Novelou zákona o podpoře obnovitelných zdrojů chce vláda garantovat, že zdražení elektřiny v příštím roce nepřesáhne 5,5 procenta. Novelu už schválila sněmovna, rozhodovat o ní bude v nejbližších dnech Senát. Někteří senátoři mají však k novele výhrady.

Prudké zdražení elektřiny v roce 2011 hrozí kvůli rozvoji solárních elektráren. Ten způsobil, že podpora energie z obnovitelných zdrojů, která tvoří část ceny elektřiny, se od ledna zvýší z 166 Kč za megawatthodinu na 578 Kč/MWh.

"Z pohledu ERÚ je důležité, že vzniklou situaci kompenzuje pokles ceny takzvané silové elektřiny na velkoobchodním trhu (neregulované úřadem). Za další významný faktor ERÚ považuje to, že na tuzemském trhu dochází vlivem rostoucí konkurence ke snižování cen a ke sblížení cen jednotlivých dodavatelů," uvedl ERÚ v tiskovém prohlášení.

Regulační úřad při tvorbě cenového rozhodnutí musel vycházet z legislativy platné ke dnešnímu dni. Pokud bude novela zákona o obnovitelných zdrojích schválena, regulátor nově vydá odpovídající cenové rozhodnutí.

Senát váhá

Nový zákon o zdanění fotovoltaické energie by mohl začít od ledna platit i bez výslovného souhlasu Senátu. Tuto možnost v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce připustil nový předseda Senátu Milan Štěch. Senát by se podle něj zákonem nemusel vůbec zabývat, zároveň by ho ale nevrátil s negativním stanoviskem do sněmovny.

Předseda horní komory parlamentu zopakoval, že má k zákonu rozporuplný vztah. Na jedné straně chce zabránit zdražení elektřiny pro občany, na druhé straně prý nejsou vyloučeny arbitráže, ve kterých by šlo o miliardy korun.

"Já jako zákonodárce a mí kolegové jsme povinni chránit peníze na všech úrovních," řekl Štěch. Na nebezpečí arbitráží a nepřímou retroaktivitu zákona podle něj upozorňuje legislativní odbor Senátu. Štěch nicméně připustil, že pokud by měl hlasovat dnes, zvedl by ruku pro zákon, aby zabránil zdražení proudu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist