Velké banky se po krizi vrací k rekordním ziskům a vyplácejí astronomické bonusy. Oslavy ale letos pro mnoho zaměstnanců na Wall Streetu zadarmo nebudou. Naopak, musí za návštěvu firemní vánoční party zaplatit, píše server CNN Money.

Jedna zaměstnankyně banky Morgan Stanley musela zalovit v peněžence pro 30 dolarů jako příspěvek na malé setkání oddělení v laciné restauraci. Částka, kterou mají zaměstnanci věnovat do fondu oslav, záleží na jejich postavení ve firmě. Manažeři přispívají víc.

"Časy se změnily. Když jsem v oboru začínala, pořádali pro nás slavnostní večeři o třech chodech, za účasti fotografů a hrála dvacetičlenná kapela," říká.

"Společnost tento rok vánoční oslavy neplatí. Jednotlivá oddělení si mohou uspořádat večírek, který si ale zaplatí zaměstnanci sami," potvrdila mluvčí Morgan Stanley.

Stejně jako Bank of America firma přestala platit vánoční večírky v roce 2008 kvůli finanční krizi.

"Nepořádáme večírky zaměstnanců na firemní úrovni. Jednotlivá oddělení mohou organizovat charitativní akce, jako svoz jídla či oblečení," uvedla mluvčí Bank of America.

“Pokud šéfové oddělení chtějí uspořádat party, musí požádat zaměstnance, aby se na ni složili," dodala.

Velké sály pro firemní party už nepronajímají ani banky JPMorgan Chase nebo American Express. Posledně jmenovaná přitom proslula honosnými vánočními setkáními.

"Bylo to ve velkém hotelu, se spoustou jídla, tančilo se a generální ředitel vystoupil a všem poděkoval za tvrdou práci. Byla to příjemná odměna za dobře vykonanou práci," zavzpomínal jeden ze zaměstnanců, který chtěl zůstat v anonymitě.

V průběhu roku se firemnímu večírku nejvíce podobala malá oslava po mítinku mimo sídlo firmy.

",Party‘" bych tomu ale neříkal,“ komentuje zaměstnanec.

"Všichni se musí v téhle době trochu uskromnit. Pořád je spousta lidí bez práce," dodává.

 


NAPIŠTE NÁM: Pořádá vaše firma letos vánoční party, nebo se skládáte na "fond oslav"? Je vánoční setkání podle vás důležité, nebo je lepší, když firma ušetří, či vyplatí vánoční prémie?

Reakce čtenářů zveřejníme během pondělí.

Váš názor: 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: 

 


Thyronx, USA

 Pokud vim, party poradane zamestnavateli se porada za sve uz leta. Ostatne 30 dolaru je pakatel ktery slusny clovek vydela mnohdy i za mene nez hodinu (jako ja).

U Vas samozrejme plati zamestnavatel nejen party ale i jakesi stravenky. Proc ne? Jsou to nezdanitelne vydaje.A dane jak znamo jsou v Evrope az nezdrave vysoke a DPH jak by smet.

 


obec

 Neverim, ze vrcholne vedeni nebude mit firemni party; neverim, ze makler bude resit 30 dolaru a party s kolegy v lacine restauraci. Snad, aby se nereklo, nebudou letos prizvany uklizecky - tomu by odpovidalo i "Jedna zaměstnankyně banky Morgan Stanley musela zalovit v peněžence pro 30 dolarů jako příspěvek na malé setkání oddělení v laciné restauraci"


Pavel Kučera, Praha

... Co sleduji ve svém okolí, tak tam kde zaměstnavatel mluví o firemním večírku, tak ho také hradí.

 


xy, Brno

Takovou blbost jako "firemní večirek hrazený zaměstnanci" jsem neslyšel. Pak už to není firemní večírek, ale prostě večírek, na kterém se zaměstnanci domluvili a sešli se. Tak to je to u nás přeci celkem běžné. A pokud firma pořádá nějakou akci na kterou zve své zaměstnance jako poděkování za celoroční práci tak nevybírá "vstupné". Nevím jestli je tak bl.... autor článku a nebo opravdu ti Američani.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist