Portugalská vláda ve středu přijala sérii opatření, jimiž chce podpořit ekonomiku. Součástí je také změna systému odstupného propuštěným zaměstnancům a zavedení větší flexibility ekonomiky. Snahou vlády je zabránit dalšímu zhoršení stavu veřejných financí a vyhnout se tomu, aby země byla nucena žádat o mezinárodní pomoc jako Řecko a Irsko.

Opatření byla dohodnuta na pravidelné týdenní schůzi kabinetu. Ministr financí Fernando dos Santo řekl, že nově se zavádí také čtvrtletní revize fiskálních cílů. Přijaté kroky mají přesvědčit investory, že Portugalsko pracuje na zvýšení své konkurenční schopnosti, aby se nestalo další zemí eurozóny, která bude žádat o pomoc.

"Zavádíme opatření nezbytná k tomu, abychom zabránili situaci, kdy bychom se museli uchýlit k mechanismům zahraniční pomoci," řekl po schůzi vlády ministr. Portugalsko je považováno za jeden z nejslabších článků eurozóny a za potenciální hrozbu pro celý hospodářský blok, který zahrnuje 16 zemí.

Portugalsko musí především pokračovat v reformě pracovního trhu, k čemuž mají přispět i přijaté kroky. Jejich součástí je stanovení limitu na výši odstupného pro lidi, kteří ztratí práci. Firmy, které se kvůli krizi ocitnou v potížích, budou také moci přechodně sáhnout ke zkrácení pracovní doby. Smyslem opatření je firmám pomoci s jejich restrukturalizací.

Portugalsko patří k zadluženým zemím eurozóny a jeho vyhlídky zhoršuje i to, že výrazný hospodářský růst není na dohled. Tamní bankovní systém je závislý na Evropské centrální bance (ECB), šéf bankovní asociace Antonio de Sousa ale ve středu řekl, že tato závislost klesá a bude se snižovat i nadále. Likvidita je ale pořád nižší.