Před dvěma lety přišlo pět desítek rodin nečekaně o byty, která pro ně v bytovém komplexu v Milheimově ulici v Pardubicích stavěla firma Kvalt. Ta s dluhy několik desítek milionů korun skončila v konkurzu, jehož součástí byly i takřka dokončené byty.

Nyní má tento příběh částečně šťastný happy end: Klienti, kteří většinu ceny bytů již dříve zaplatili, se totiž nevzdali, založili družstvo a to nyní rozestavěný komplex koupilo v dražbě. Jako jediný zájemce za nabídnutou cenu 36 milionů korun.

Konkurz by nám vrátil jen 15 procent

"Neváhal jsem ani minutu. Mám tam kompletně zaplacené dva byty skoro za tři miliony korun. Přes konkurz bychom dostali zpátky nějakých 15 procent," řekl Petr Sýkora, předseda představenstva Bytového družstva Milheimova a jeden z poškozených klientů.

Zástupci družstva museli sehnat úvěr, ale banky jim nechtěly vyhovět, nakonec u jednoho finančního ústavu uspěli. "Zbývá tam neprodaných 24 bytů, z toho dofinancujeme dostavbu. Družstvo si na konci ještě bude muset vzít úvěr," řekl Sýkora.

Všichni majitelé bytů, kteří na dokončení čekají marně už dva roky, zaplatí za své byty o pět až deset procent víc než předpokládali. Stavební práce by podle Sýkory mohly začít už teď v zimě, stěhovat by se majitelé bytů mohli v prosinci příštího roku.

První vlaštovka?

V republice šlo o vůbec první dražbu, nedokončeného developerského projektu, který skončil v insolvenci. Podle obchodního ředitele společnosti Naxos Libora Nevšímala v budoucnu nemusí být ojedinělý. "Je to první vlaštovka, v tomto případě by už jaro dělat mohla," řekl Nevšímal. Ví o dvou developerských projektech, které by se mohly dražit příští rok.

Výjimečné na bytovém komplexu v Pardubicích bylo to, že kupci zaplatili 100 procent a domy byly téměř dokončené. Tato varianta se zřejmě v dražební síni opakovat nebude.