Nejlepší hodnocení v anketě mezi německými manažery si vysloužil předseda představenstva automobilky Volkswagen (VW) Martin Winterkorn. Nejhůře naopak dopadl Rüdiger Grube, šéf hlavního železničního dopravce v zemi Deutsche Bahn. Vyplývá to z ankety pro časopis Focus, která zjišťovala, jak němečtí manažeři hodnotí šéfy 15 největších německých firem.

Winterkorn dostal na pomyslném vysvědčení průměrnou známku 2,1. V anketě Focusu tak obhájil první pozici mezi kapitány německého byznysu z předchozího průzkumu.

"Vítězi prospívá, že ovládá velmi komplexní koncern VW a důsledně sleduje vizi být číslem jedna na světě mezi výrobci automobilů," komentoval výsledek ankety Manfred Niedner, jehož společnost ji mezi 1000 manažery v Německu provedla a nechala prominentní kolegy oznámkovat jako ve škole od jedničky do šestky.

Na druhém místě skončil Josef Ackermann, šéf největší německé banky Deutsche Bank, a třetí byl nejvyšší představitel automobilky Daimler Dieter Zetsche.

Na opačném pólu se ocitl šéf Deutsche Bahn Grube, jemuž němečtí manažeři udělili známku 3,9. Podle Niednera to však není odrazem jeho řídicích schopností, ale výsledkem katastrofální prezentace nového hlavního nádraží ve Stuttgartu veřejnosti, která proti vybudování kontroverzního mnohamiliardového projektu již řadu měsíců protestuje.

Jen o něco lépe v anketě dopadl šéf energetického koncernu E.ON Johannes Teyssen. Ten si vysloužil známku 3,7 a jeho snaha o radikální přestavbu firmy se mu tak zatím nevyplácí, konstatuje Focus.

Třiašedesátiletý Winterkorn se těší přízni nejen kolegů manažerů, nýbrž i členů dozorčí rady VW. Ta mu nedávno prodloužila smlouvu v čele největší evropské automobilky do konce roku 2016. Winterkorn vede Volkswagen, jemuž patří i česká Škoda Auto, od roku 2007.

STÁLICE
Šéf Volkswagenu Martin Winterkorn obhájil první pozici mezi kapitány německého byznysu z předchozího průzkumu.
FOTO: BLOOMBERG