Největší domácí loterijní firma. Její doménou jsou číselné loterie, které se zatím nepodařilo rozjet žádné jiné firmě. Loni ale licenci na loterie získala i Fortuna, která připravuje konkurenční produkt se zahraničním partnerem. Sazka podniká i v kurzových sázkách či videoloteriích, na svých více než 6 tisících zákaznických terminálů poskytuje i další služby, především dobíjení mobilních telefonů.
Jak hospodaří
Obrat Sazky za prvních 9 měsíců loňského roku převýšil 3,6 mld. korun
Zisk 578 mil. Kč
Hospodaření v tomto období vykázalo mírný pokles. Za celý rok 2010 však čeká Sazka podle předběžných ukazatelů zisk přes 1,3 mld. Kč, což je mírně více než předloni.
Proč má problém
V roce 2006, když státu chyběl stadion pro nadcházející mistrovství světa v hokeji, postavila Sazka dnešní O2 arenu ve Vysočanech. Stavba (vlastní ji se Sazkou spřízněná firma Bestsport) se prodražila, celkové náklady (i s cenou úvěrů) šplhají ke 20 miliardám. Splácení arény pohlcuje většinu odvodů Sazky na sport, navíc má čím dál větší problém i s úhradou provozních úvěrů a závazků.
Plán první: Ulčák pomáhá kamarádům
Největší šanci má u nich zatím nabídka Martina Ulčáka. Ten Sazce slibuje "tolik peněz, kolik bude třeba na finanční stabilizaci".
Ulčák je kamarád šéfa Sazky Aleše Hušáka. Skupina GECO, kterou spoluvlastní, patří k největším obchodním partnerům Sazky, pracovala pro ni i další Ulčákova firma, finanční zprostředkovatel Atlanta Safe.
Ulčák nežádá vlastnický vstup do Sazky. Ujal se role krizového manažera Sazky, vyjednávání s věřiteli a pracoval prý i na ozdravném plánu. Ten stojí na vytvoření zprůhlednění finančních toků v Sazce, na úsporných opatřeních a rozprodeji majetku.
Co Ulčáka motivuje? "Jde mi o to, aby Sazka žila. Může z toho být zajímavý obchod," řekl v prosinci HN.
Sazka prohrává na všech frontách. I spor se státem o DPH - čtěte ZDE
O zadluženou Sazku je zájem. Investoři věří, že z ní jednou bude zlaté vejce - čtěte ZDE
Pro šéfa Sazky Hušáka je přijetí Ulčákova plánu jedinou šancí na přežití v čele firmy. Další zájemce o Sazku Hušák s Ulčákem vnímají jako aktéry nepřátelského převzetí.
Plán druhý: "Pomocná ruka" Penty
Skupina Penta, vlastník konkurenční sázkové firmy Fortuna, v prosinci jako první přispěchala s nabídkou, že do Sazky investuje dvě až tři miliardy korun na finanční stabilizaci. Podmínkou je, že jí dosavadní akcionáři přenechají majoritu. Penta jim za to slibuje dávat na činnost po dobu 30 let 130 milionů korun ročně.
Pentu, jejíž Fortuna chce rozjet číselnou loterii, na Sazce zajímá hlavně tento zavedený a ziskový byznys. Sazka má na provozovnách České pošty, v síti Geco Tabak a v dalších provozovnách smluvních partnerů 6,5 tisíce terminálů, na nichž kromě sázek poskytuje i další služby, například dobíjení mobilů. Penta o Sazku usiluje už léta.
Šéf Sazky Hušák s hlavní tváří Penty Markem Dospivou jsou na nože a obchodní bitva nese i pachuť osobní averze.
Plán třetí: Synot chce videoterminály
Holding Synot Ivo Valenty, moravského miliardáře trvale žijícího v Monaku, se v bitvě o Sazku objevil jako poslední. Podle šéfa Autoklubu Romana Ječmínka nabízí Synot akcionářům pět miliard korun a chce za to dvoutřetinový podíl v Sazce.
Synot sám svou nabídku nepotvrdil. Podle informací z loterijní branže má Synot zájem hlavně o videoloterijní část Sazky.
Plán čtvrtý: Žralok Vítek
Realitní magnát Radovan Vítek skoupil dluhy Sazky v hodnotě 950 milionů korun a jedná o převzetí dalších. Minulý týden HN řekl, že je už dohodnut na koupi půlmiliardové pohledávky od J&T Banky.
Jeho motivace není zcela jasná. Sám tvrdí, že ho k Sazce přivedl zájem o její pozemky. Pak ho ale firma zaujala a rozhodl se rozehrát s ní daleko větší hru. Lidé z jeho okolí tvrdí, že v loterijním byznysu se moc nevyzná a lákají ho spíš boční aktivity Sazky.
Vítka ale přetahovaná o obří loterijní firmu zjevně baví. Posílá akcionářům výhružné vzkazy, jak jejich firmu pošle do insolvence, pokud mu nezaplatí. Přitom dobře ví, že mu Sazka zaplatit nemůže. A že by případné insolvenční řízení mohlo hodnotu jejího loterijního jádra srazit dolů.
Kdo je kdo v největší hazardní hře
Martin Ulčák
Předlistopadový funkcionář SSM, podnikatel, kamarád generálního ředitele Sazky Aleše Hušáka. Je spolumajitelem brokerské firmy Atlanta Safe a stojí i za skupinou GECO. Ty mají se Sazkou obchodní vazby: Atlanta jí opakovaně zajišťovala finanční služby, v trafikách sítě GECO Tabak je umístěno přes 220 terminálů Sazky. Ulčák od prosince spolupracuje s Hušákem na programu finanční stabilizace a ozdravení Sazky.
Ivo Valenta
Zakladatel holdingu Synot. Valenta je hlavou tohoto uherskohradišťského holdingu, který vyrostl na loterijním průmyslu a dnes zastřešuje 58 firem z různých oborů. Kromě hlavního loterijního byznysu specializovaného na provoz a prodej videoterminálů a hracích přístrojů podniká v realitách, gastronomii, cestovním ruchu, IT, bezpečnostních službách apod. Působí v Česku i dalších zemích. Obrat holdingu v České republice dosáhl za první půli loňského roku téměř pěti miliard korun, hrubý zisk 385 milionů korun - o 122,5 milionu více než předloni. Valenta patří k nejbohatším Čechům, trvale žije v Monaku.
Zadlužená O2 arena se musí prodat, třeba i se ztrátou, tvrdí zájemci o Sazku - čtěte ZDE
Na záchranu Sazky dáme miliardy, slibuje majitel konkurenční Fortuny - VIDEO ZDE
Aleš Hušák
Generální ředitel Sazky. Do čela firmy nastoupil v roce 1995. Firma je vysoce zisková, od roku 2006 ji ale táhnou k zemi obrovské dluhy způsobené stavbou vysočanské O2 areny. Pevnou rukou ovládá zástupce akcionářů v představenstvu i v dozorčí radě. V poslední době se dostává do izolace - znepřátelil si část vlivných politiků, ztrácí důvěru bankéřů. Hušák je úporný bojovník a jeho pozice u akcionářů je stále poměrně pevná.
Marek Dospiva
Spolumajitel skupiny Penta. Penta je vlastníkem sázkové kanceláře Fortuna, která chce vstoupit do segmentu číselných loterií, což je dosud doména Sazky. Penta se Sazkou spolupracovala při vydání dluhopisů na financování O2 areny, později se ale její šéfové s Hušákem začali názorově rozcházet. Mezi Dospivou a Hušákem dnes vládne ostrá osobní averze. Penta má dlouhodobě zájem o převzetí sázkového byznysu Sazky, už v minulosti nabízela akcionářům "finanční pomoc".
Radovan Vítek
Vlastník realitního holdingu CPI. Je známý dravostí, počátky jeho podnikání jsou spojeny s kontroverzním ovládnutím družstva Včela. Loni jen do realit investoval přes 10 miliard korun. Jeho majetek je odhadován na nejméně 20 miliard korun. V prosinci začal skupovat dluhy Sazky, podle vlastních slov drží pohledávky za 1,4 miliardy korun a jedná s dalšími věřiteli. Hrozí Sazce insolvencí.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist