Španělská ekonomika bude od letoška do roku 2015 schopna růst o 2-2,5 procenta ročně, vláda však musí prosadit chystané strukturální reformy. Řekl to v úterý premiér José Luis Zapatero k vládní zprávě o stavu ekonomiky v loňském roce. Slabý růst Španělska vyvolává na finančních trzích obavy ze zhoršování schopnost Madridu splácet dluhy.

Vláda odhaduje pro letošní rok růst hrubého domácího produktu o 1,3 procenta po loňském poklesu o 0,3 procenta. Do roku 2013 by se růst měl zrychlit na 2,7 procenta.

"Vláda je přesvědčena, že dalekosáhlé reformy, které nyní připravujeme, přispějí k tomu, že Španělsko v letech 2011 až 2015 dosáhne své potenciální úrovně růstu mezi dvěma a 2,5 procenta," řekl Zapatero.

Menšinová socialistická vláda loni schválila úsporná rozpočtová opatření v sumě více než 50 miliard eur (asi 1,2 bilionu Kč) spolu s reformami trhu práce a chystá se zavést další strukturální změny, včetně reformy důchodového systému. Cílem kabinetu je omezit deficit veřejných financí a přesvědčit investory, že Madrid nebude muset následovat příkladu Řecka či Irska a žádat Evropskou unii o finanční pomoc.

Zapatero prohlásil, že reformy musí být prosazeny, ať už v rámci politického konsenzu, nebo bez něj. "Existuje něco horšího než absence širokého konsenzu, a tím je absence reforem," řekl premiér.

Zapaterova vláda schválila loňská opatření s pomocí menších parlamentních stran, přála by si však širší podporu. Nyní jedná s odbory a podnikateli o důchodové reformě, jejíž návrh chce předložit parlamentu 28. ledna. Chystá i reformu kolektivního vyjednávání o mzdách, jehož nynější strnulá podoba je podle ekonomů hlavní příčinou nekonkurenceschopnosti španělských zaměstnanců. Je to i jedním z důvodů, proč má Španělsko rekordní nezaměstnanost v EU, kolem 20 procent.

Deník El País píše, že při jednání s odbory došlo k pokroku, stále se ale nemohou dohodnout na věku odchodu do důchodu.

Zapatero zopakoval, že vláda v minulém roce splnila cíl snížit deficit veřejných financí na 9,3 procenta HDP z předloňských 11,1 procenta a letošní plán dalšího omezení schodku označil za prioritu. "Závazek šesti procent (deficitu k HDP) pro rok 2011 je nezpochybnitelný," prohlásil.

Premiér dodal, že malé spořitelny, které finanční trhy považují za značné riziko pro španělský bankovní systém, budou muset zveřejňovat více údajů o své angažovanosti v realitním sektoru. Krach sektoru obytných nemovitostí po desetiletí neudržitelného růstu vede k obavám, že banky ve svých bilancích náležitě nezohledňují klesající ceny nemovitostí.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist