Netrpělivě očekávaný test portugalského boje s krizí ve středu dopadl dobře. Portugalsko totiž úspěšně prodalo dluhopisy s různou dobou splatnosti za 1,249 miliardy eur (asi 30 miliard Kč).

U emise (za 599 milionů eur) s klíčovou desetiletou splatnosti se úrok díky silné poptávce snížil na 6,716 procenta z 6,806 procenta dosažených na předchozí listopadové aukci. Podle agentury Reuters se tak zmírňuje tlak na to, aby zadlužená země požádala o finanční pomoc.

"Na první pohled vypadají tyto údaje opravdu povzbudivě," uvedl analytik Michael Leister ze společnosti WestLB. "Evropská centrální banka byla v posledních dnech velmi aktivní a stabilizovala trh i náladu," dodal.

Úspěšné byla i další emise, kdy Lisabon vydala dluhopisy se splatností v roce 2014 v objemu 650 milionů eur. Zde v aukci průměrný výnos dosáhl 5,396 %. "To už je výrazně výše proti 4,041 % dosaženým v poslední aukci splatnosti 27. října loňského roku," uvedl server Patria Online.

Poměr poptávky vůči nabídce dosáhl u dluhopisů 2020 3,2násobku (minule 2,1x), dluhopisů 2014 pak 2,6násobku (minule 2,8x). Dluhopisy mají v tomto týdnu vydat i další "ohrožené" země Španělsko a Itálie.

Německá kancléřka Angela Merkelová ohodnitila středční aukci portugalských dluhopisů, že proběhla "vcelku dobře". Evropa však podle ní musí jít i nadále cestou zajišťování stability.

Tlak na Portugalsko nekončí

I když portugalská aukce dluhopisů dopadla pro zemi relativně dobře, tak tlak na to, aby Portugalci požádali evropské vlády o finanční pomoc neutuchá.

Podle agentury Bloomberg s odkazem na zdroje z EU je údajně připravován scénář finanční pomoci Portugalsku v rozsahu 60 miliard eur. Jeho součástí by měl být i odkup řeckého vládního dluhu.

"Ve snaze k omezení dalšího šíření krize na trhu dluhopisů a euru na další země, z nichž první „neokrajovou“ je Belgie, má dojít také k poklesu úročení nouzových úvěrů, což by mělo zvýšit ochotu některých zemí (rozumějme Portugalska) k jejich přijetí," uvedl Patria Online.

Podle ekonoma Paula Krugmana, držitele Nobelovy ceny, je Portugalsko další adeptem na "eurodomino".

Goncalo Pascoal, hlavní ekonom Millennium BCP, na druhou stranu uvedl, že situace Portugalska se od Irska, které nakonec i přes plnění dohodnutých kroků muselo pomoc přijmout, liší v tom, že výnosy irských dluhopisů byly mnohem výš. Vedle toho je „finanční systém Irska v kritickém stavu“, což není případ Portugalska.

„Bez poklesu nákladů na financování Portugalsko bude donuceno přijmout pomoc EU. Současné úrovně nákladů nevidíme udržitelné a zároveň nevidíme prostor pro jejich pokles. Odhadujeme objem 60 miliard eur pomoci jako dostatečný k pokrytí splátek dluhopisů a očekávaný rozpočtový schodek tří příštích let,“ uvedl ekonom UniCredit Global Research Tullia Bucco.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist