Veterináři zakázali prodej 200.000 vajec z Německa, u kterých byl při dovozu do České republiky špatně uveden jejich původ. Německá vejce byla k dostání v diskontních prodejnách Penny Market. Sdělil to v pátek mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Josef Duben. Veterináři nyní důkladněji kontrolují maso a vejce z Německa kvůli tomu, že některé tamní chovy byly zamořeny rakovinotvorným dioxinem.

"Vejce byla označena veterinárním schvalovacím číslem třídírny v Německu, které není uvedeno na seznamu schválených závodů uveřejněném na oficiálním německém seznamu schválených subjektů," zdůvodnil Duben zákaz prodeje.

Německá vejce do Česka dovezla firma Česká drůbež, která podle SVS neměla registraci, což nařizuje veterinární zákon. SVS proto se společností Česká drůbež zahájila správní řízení.

"Vejce uvedl do oběhu obchodní řetězec Penny market, se kterým již bylo zahájeno správní řízení, neboť nesplnil svojí zákonnou povinnost nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě, že přijal zásilku živočišných potravin z jiného členského státu," podotkl Duben.

Nebezpečné maso šlo do Česka, potvrdilo Německo. Češi o tom ale neví

Zavést přísnější kontroly výrobců krmiv a zamezit do budoucna opakování skandálu s výskytem rakovinotvorného dioxinu v zemědělských produktech chce německá ministryně zemědělství Ilse Aignerová. Ministryně to v pátek oznámila při představení svého akčního plánu zajištění potravinové bezpečnost v zemi.

Její úřad také potvrdil čtvrteční informace ministerstva zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko, že se vepřové z německého chovu postiženého dioxinem na začátku ledna dostalo i do Česka a Polska.

Čeští veterináři však v pátek kritizovali německé kolegy za špatnou komunikaci. Němečtí veterináři podle mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Josefa Dubna českým úřadům navzdory opakovaným žádostem zatím neposkytli žádné údaje k tomuto případu, o kterém ve čtvrtek večer informovalo ministerstvo zdravotnictví spolkové země Sasko-Anhaltsko.

Duben řekl, že šéf SVS Milan Malena hned ve čtvrtek večer kontaktoval německou stranu s dotazy, co je pravdy na vyjádření spolkového ministra zdravotnictví. "Dnes jsme zaslali řadu otázek německým orgánům, jak je to se zajištěním zdravotní nezávadnosti potravin a s informováním. Žádnou takovouto konkrétní informaci jsme dosud nedostali a na naše otázky jsme neobdrželi odpovědi," uvedl Duben.

Také polské úřady reagovaly prohlášením, že je informace o dovozu kontaminovaného masa překvapila. "Žádnou takovou informaci jsme nedostali," citovala ve čtvrtek večer agentura AFP představitele polské veterinární správy Janusze Zwiazeka.

Podle šéfa odboru německé potravinové bezpečnosti ministerstva Bernharda Kühleho už neexistují žádné šarže, které by bylo možné stáhnout z trhu.

"Pro toto maso také neexistují žádné výsledky testů," uvedl na tiskové konferenci. "V tento moment tak nelze kalkulovat, zda bylo vůbec zatíženo dioxinem," dodal s tím, že kontaminace krmiva inkriminovaných prasat byla malá.

Deset akčních bodů změn

Maso pocházelo z výkrmny v dolnosaském okrese Verden, odkud bylo od začátku do konce prosince dodáno na jatka ve Weissenfelsu ve spolkové zemi Sasko-Anhaltsko 180 vepřů. Výkrmna byla uzavřena začátkem ledna, jateční podnik Tönnies byl ale o přítomnosti dioxinu v těle zvířat informován až 11. ledna.

Maso ze 35 vepřů, přivezených na jatka 30. prosince, bylo podle zemského ministerstva Saska-Anhaltska prodáno jednomu podniku v Polsku a dvěma dalším zpracovatelům v České republice. Předpokládá se, že maso bylo už zkonzumováno.

Akční plán německé ministryně obsahuje deset bodů, které výrazně zpřísňují podmínky pro výrobce krmiv. Aignerová po nich žádá mimo jiné povinné pojištění provozů a výrobků nebo povinné hlášení výsledků testů i ze soukromých laboratoří. Její návrh obsahuje také požadavek na oddělení výroby technických a krmných olejů či povinné získávání povolení pro produkci krmiv. Ministryně chce rovněž na evropské úrovni prosadit vypracování závazného seznamu látek, které budou přípustné k výrobě krmiv.

Plán ministryně reaguje na současnou aféru s odhalením nadlimitního množství jedovatého dioxinu v krmných tucích vyráběných severoněmeckou firmou Harles und Jentzsch, která tuto příměs do krmiva připravovala ze surovin pro technické účely, a to navíc v závodě, který pro tuto činnost nebyl úřadům nahlášen. Prostřednictvím krmiva se dioxin dostal do vajec, drůbežího a vepřového masa.

V Německu kvůli tomu poklesl zájem o tyto potraviny. Odbyt vajec klesl od vypuknutí skandálu na přelomu roku o 20 procent, prodej drůbežího a vepřového o deset procent, oznámil německý potravinářský průmysl.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist