Stovky drobných investorů v Bangladéši se střetly s policií poté, co burza zastavila již potřetí během necelých dvou týdnů obchodování. Investory to natolik rozlítilo, že vyrazili do ulic a došlo i demolování aut. Podle protestujících se burzy jen snaží manipulovat s cenami akcií.
Policie proti nim zasáhla a musela použít obušky, aby rozehnala dav, který se shromáždil v blízkosti burz v Dháce a v Chittagongu. Někteří rozlícení obchodníci se dokonce snažili rozbít auta zaparkovaná nedaleko burz a pokoušeli se je zapálit.
Střety vypukly poté, co regulátor akciového trhu ve středu nařídil stop obchodům na burze v Dháce, aby zabránil dalšímu poklesu hlavního burzovního indexu DSE. Toto nejnovější opatření mělo vést k uklidnění trhu, který byl několik týdnů velmi rozkolísaný.
Index však v reakci za hodinu a půl výrazně propadnul o více než 3 procenta, když opatření místo uklidnění vyvolalo paniku mezi drobnými investory, uvedli analytici a dodali, že trh byl proto uzavřen.
Ceny padají
Obchodování s akciemi bylo zastaveno již v úterý poté, co hlavní index DSE propadnul o 3,2 procenta. Rekordní propad zaznamenala burza před týdnem, kdy klesla o 8,9 procenta, což také vedlo k zastavení obchodování a mezi investory to vyvolalo vlnu násilí.
"Prodejní paniku hlavních investorů, která prudce sráží ceny titulů, vyvolal nedostatek finančních institucí," uvedl pro agenturu Reuters Salahuddin Ahmed Khan, profesor financí na Dhaka University. "Regulátor by měl vyřešit příčinu celého problému a přijmout takové kroky, které finanční instituce, jako jsou banky, přivede zpět na trhy," dodal.
Jednoho z bouřlivých investorů, který chtěl zapálit auto, jeho umírněnější kolegové svlékli do naha. |
Řada investorů v bangladéšských městech Dhaka a Chittagong jsou lidé, kteří si vzali velké úvěry na investice do akcií ve snaze zlepšit svoji životní úroveň. Drobných investorů bylo v roce 2006 méně než půl milionu, a nyní jejich počet stále stoupá a překročil již tři miliony.
Ceny akcií se v průběhu v loňském roce téměř zdvojnásobila, což přilákalo na trh spoustu nových investorů, a obchodování na burze se v ekonomicky zaostalé zemi stalo atraktivní investici.
Ale banky a další finanční instituce, z nichž některé v minulosti investovaly až 75 procent vkladů svých klientů na akciovém trhu, v poslední době omezily další investice, což vyvolalo obavy mezi drobnými investory.
Minulý měsíc Mezinárodní měnový fond (MMF) varoval tamní banky, že investovali na akciovém trhu příliš mnoho a přinutil centrální banku k přijetí nápravného opatření. Ta poté rozhodla, že banky musí významně snížit svoje investice do akcií.
Poté, co však minulý týden došlo k rekordnímu propadu burzy, tak centrální banka do značné míry ustoupila tomuto požadavku. Hlavní index DSE ztratil od 5. prosince více než 22 procent, když tehdy byl index na své nejvyšší úrovni. Rozkolísanost akciového trhu zatím není významnou politickou hrozbou pro vládu, tvrdí analytici. Ale prudké propady na burze a z toho vyplývající protesty vedly premiérku Šajch Hasínu Vadžídovou k tomu, že požádala regulační orgány akciového trhu, aby zasáhly. Je patrné, že i tyto události vládu znervózňují.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist