Zástupci podnikatelských kruhů uzavřeli letošní ročník Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu strohým prohlášením, že nastupující oživení globální ekonomiky musí být přínosné pro všechny, včetně chudých zemí. Fórum se jinak věnovalo převážně problémům, s nimiž se potýká eurozóna, jednání ale poznamenala i eskalace napětí v Egyptě.

Šéfové nadnárodních koncernů a další podnikatelé se shodli na tom, že by z hospodářského růstu neměli profitovat jen některé země, případně skupiny. Pokud by to tak bylo, pak je třeba se připravit na to, že svět se bude setkávat s dalšími násilnostmi podobným těm v Egyptě a před pár dny také v Tunisku.

Šéf indického finančního ústavu ICICI Čanda Kochhar například řekl, že je možné vybudovat více veřejně prospěšných organizací jako jsou školy, postavit více domů a komunikací a celkově zlepšit infrastrukturu. To je prý jedna z možností, jak zajistit, že růst skutečně prospěje všem.

Lobbing za zodpovědnější byznys

Člen správní rady nápojové společnosti Coca-Cola Jacob Wallenberg zase řekl, že jeho podnik pracuje na tom, aby zajistil spolehlivé dodávky pitné vody v těch oblastech, kde působí. Coca-Cola byla v minulosti kritizována za to, že v oblastech chudých na vodní zdroje drancuje studny jen k výrobě svých nápojů a nebere ohledy na místní obyvatele.

Nevládní organizace se v Davosu snažily u podnikatelů lobbovat za to, aby byl byznys k okolí zodpovědnější, jinak prý začnou tyto organizace usilovat o větší regulaci obchodních aktivit. "Doba, kdy měly firmy dobrovolná pravidla v souvislosti s plněním závazků vůči lidským právům, už skončila," řekl agentuře AP šéf organizace Amnesty International Salil Shetty.

"Teď potřebujeme závazná pravidla," řekl Shetty a dodal, že šéfové firem riskují stejný hněv obyčejných lidí, s jakým se už setkali politici, pokud nebudou ve firmách uplatňovat lidštější přístup. "Možná to nebude vypadat prakticky, ale nečekejte, aby se vám stalo to, co se stalo v Tunisku," řekl Shetty.

Největší hrozbs? Zdražování potravin

Příčinou nedávných nepokojů, které v Tunisku přerostly v protivládní demonstrace, byl především růst cen potravin. O těch se na ekonomickém fóru také hovořilo. Řada ze zhruba 2500 delegátů, kteří se davoského fóra letos zúčastnili, nyní považuje zdražování potravin a základních životních potřeb za jednu z nejvážnějších hrozeb. Proti růstu cen potravin se protestovalo i v některých dalších arabských zemích.

Ředitel námořní společnosti China Ocean Shipping Wej Ťia-fu řekl, že růst cen potravin může eventuálně vést ke zdražení dalších komodit, a vést tak k politicky riskantnímu růstu cen v celém světě. Wallenberg z Coca-Coly delegátům, kteří ještě zůstali na závěrečný ceremoniál, pak vzkázal, že čas o stavu světa jen mluvit, je u konce. "Přestaňte jen mluvit a začněte plnit sliby," řekl jim.

Přestože nepokoje v Egyptě nebyly plánovány jako součást debat, delegáti se jim stejně nevyhnuli. Většina z nich vyzvala egyptského prezidenta Husního Mubaraka, aby respektoval vůli lidu. S výzvami k odstoupení, což je požadavek demonstrujících, ale šetřili.