4+3 subjekty
Čtyři banky (Česká spořitelna, UniCredit, Raiffeisenbank a GE Money) a všichni tři čeští mobilní operátoři se spojují v projektu mobilních plateb pod hlavičkou firmy Mopet cz.
141 miliard korun
byl za loňská tři čtvrtletí objem plateb platebními kartami v Česku. Podle odhadů je podíl plateb kartou na celkových útratách v obchodech zhruba čtvrtinový.
423 miliard korun
si Češi vybrali za prvních devět měsíců loňského roku z tuzemských bankomatů. Stále je to třikrát víc, než činí objem plateb prostřednictvím karet.
Už na podzim budou Češi u některých obchodníků moci platit namísto kartou nebo penězi mobilem, a tak si posílat mezi sebou i peníze. Platby prostřednictvím mobilu budou novou možností, jak společně přinutit lidi, aby více využívali bezhotovostních plateb, které zatím na celkových útratách mají malý podíl.
Všichni tři mobilní operátoři spolu se čtyřmi českými bankami založili společný podnik Mopet cz, díky němuž by Češi měli jako jedni z mála na světě dostat možnost nakupovat přes mobil široké spektrum zboží a služeb, platit složenky nebo nakupovat na internetu.
Princip nové služby spočívá v tom, že zákazník nadiktuje obchodníkovi (nebo tomu, komu chce poslat peníze) číslo svého mobilu nebo jiný devítimístný kód. Do mobilu vzápětí přijde požadavek na zaplacení, který zákazník potvrdí PIN - a bude mít zaplaceno.
Mobilní platby se budou odčítat ze zvláštního účtu, který si každý bude moci nabít rovněž přes mobil. Při platbě tak nebude nutné poskytovat obchodníkům údaje z karet ani údaje o účtu, což může odbourat strach konzervativnějších lidí z nákupů a plateb přes web.
Na mobilní platby bude přitom možné stahovat částku z vlastního bankovního účtu, jakou člověk právě potřebuje. Přebytečnou sumu bude možné na bankovní účet kdykoliv vrátit. "Lidé nebudou jako dosud potřebovat při mnoha platbách peněženku nebo kartu. Je to, jako by u sebe měli osobní bankomat," říká Tomáš Solomon, šéf Mopet cz.
Na projektu Mopet se podílejí tři mobilní operátoři - Telefónica O2, Vodafone a T-Mobile a z bank Česká spořitelna, UniCredit Bank, GE Money Bank, Raiffeisenbank, servis by ale měl být dostupný i klientům ostatních bank - s tím rozdílem, že toky peněz budou pomalejší.
Mobily se platí zatím jen MHD či kina
Mobil místo karty
Co se změní Jak bude placení fungovat Kdo bude smět službu využít |
V Česku se zatím platí mobilem jen málo, například jízdenky, parkovné nebo lístky do kina. Podobné je to i v okolních zemích. Mobilní platby jsou rozšířeny spíše v rozvojových zemích. Třeba v Keni už úspěšně nahradily chybějící bankomaty a pobočky. Podobný projekt se nyní připravuje také v Nizozemsku.
Pro banky, ale i pro operátory a obchodníky jsou mobilní platby příslibem větších tržeb. "Do deseti let se bankovnictví z internetu přesune na mobily," věří Lubor Žalman, šéf Raiffeisenbank.
Bezhotovostní platby jsou nyní v Česku stále třikrát nižší než platby hotovými penězi. Za výběry z bankomatů od klientů banky inkasují řádově koruny, navíc mají starosti s rozvážením hotovosti. Ovšem z platby kartou obchodník bance pošle až čtyři procenta z ceny nákupu. Poplatky obchodníků za mobilní platby bankám by měly být podobné. Operátoři se na nich také přiživí, budou mít část z nich.
Společný podnik bank a operátorů vznikl vloni v listopadu a nyní firma jedná s Českou národní bankou, aby mohla s mobilními platbami v Česku začít. "Chystáme se k podání žádosti o přidělení licence, aby se mohla stát emitentem elektronických peněz," řekl HN Salomon s tím, že firma bude spadat pod regulaci ČNB.
Částky placené mobilem rostou
Systém, jejž Mopet cz chystá, má být jednoduchý pro uživatele, aby jej využívalo co nejvíce lidí. Pomocí aplikace v mobilu si budou moci lidé posílat peníze mezi sebou, platit obchodníkům, na webu nebo takzvaně na dálku.
Za posílání peněz mezi sebou, dobíjení účtu a za nákupy u obchodníků lidé platit nebudou, ostatní služby mají být za cenu srovnatelných bezhotovostních transakcí. Obchodníci by měli za mobilní platby zaplatit bankám stejně, anebo méně jako za transakce s platební kartou, což je od 0,5 až do 4 procent z ceny nákupu.
Na výraznější nárůst poplatků od obchodníků si díky chystané službě a rozšíření bezhotovostních plateb brousí zuby i operátoři. S nimi se totiž banky o část provize z mobilní transakce budou dělit.
Ostatně, operátoři považují do budoucna mobilní platby za dobrý byznys. V minulých letech už proběhlo mnoho snah lidi motivovat k placení především menších částek pomocí telefonu. Uchytily se ale jen některé, jako například prémiové SMS zasílané na čísla začínající 90, známé například z televizních hlasování v talentových soutěžích.Technicky je zajišťují takzvaní agregátoři, tedy společnosti jako Erika, Agmo či ATS. Spolu s operátorem si účtují za zprostředkování drobných plateb (např. SMS jízdenky či parkovné) vysoké poplatky. Konečný příjemce peněz může dostat i jen padesát procent účtované částky.
Do včerejška bylo možné platit pomocí prémiové SMS pouze částky do devětadevadesáti korun. Od začátku února je ale možné pomocí SMS zaplatit až šest set.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist