Čínská centrální banka v úterý přistoupila k dalšímu zpřísnění měnové politiky, místo zvýšení povinných minimálních rezerv ale rovnou zvýšila základní sazby. Roční zápůjční sazba se tak zvyšuje o čtvrt procentního bodu na 6,06 procenta, roční depozitní sazba se zvýší ve stejném rozsahu na tři procenta. Čína úroky naposledy zvýšila o Vánocích.
Centrální banka se pomocí přísnější měnové politiky snaží především o zmírnění inflace. Ta se začala zvyšovat během loňského roku a v listopadu se dostala na 5,1 procenta. V prosinci sice polevila na 4,6 procenta, zůstává ale nad cílovou úrovní banky. Ta měla cílovou inflaci stanovenou na tři procenta, cíl ale později zvýšila na čtyři procenta.
Podle ekonomů se dá očekávat, že inflace dál poroste, za leden by měla být vyšší než v prosinci. "Číňané si zvykli na nízkou inflaci. Pokud její tempo nezvolní, může to snadno vyvolat společenský neklid," vyjádřil se nedávno pro agenturu Bloomberg Ma Ťün, hlavní ekonom Deutsche Bank pro Čínu. Jak dodal, v letech 2000–2009 se ceny v průměru zvedaly jen o 1,9 procenta.
Peking se obává, že vzestup inflace vedený prudkým růstem cen potravin vyvolá společenský neklid a politické problémy.
Čínská centrální banka za poslední rok zvýšila sedmkrát povinné minimální rezervy komerčních bank, úrokové sazby však zvedla jen dvakrát a analytici v tomto směru očekávají další kroky.
Poprvé: daň z nemovitosti
Na růst inflace v Číně v poslední době působí hlavně ceny potravin a ceny nemovitostí.
Rychlý růst cen na realitním trhu nedávno vedl i k dalšímu protiinflačnímu opatření Pekingu, když vláda rozhodla vůbec poprvé zavést daň z nemovitostí. Opatření se bude zavádět postupně a zatím platí pro dvě města, kde je růst cen realit největším problémem, tedy v Šanghaji a Čchung-čchingu.
Vláda zvolila opatrný přístup a novou daní začala zatěžovat pouze nákupy druhého domu či bytu. Znamená to, že když si někdo bude chtít v Šanghaji nebo Čchung-čchingu koupit byt, a zatím žádný nevlastní, nemění se pro něj vůbec nic. Opatření je tedy namířeno výhradně proti spekulantům. I ti však zpočátku žádnou velkou změnu nepocítí, protože daň je prozatím stanovena v pásmu 0,4 až 1,2 procenta z ceny nemovitosti.
"Není možné, aby ceny nemovitostí kvůli dani přes noc klesly, pomůže to ale mírnit spekulaci na trhu bydlení," řekl starosta Čchung-čchingu Chuang Čchi-fan. Analytici jsou ale přesvědčeni, že spekulanty daň neodradí, a to právě proto, že je tak nízká. Řešením by podle nich mohlo být, pokud vláda tyto daně dramaticky zvýší.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist