Pracujete v byznysu a máte pocit, že vysocí manažeři jsou psychopati? Možná máte pravdu. Pravděpodobnost výskytu psychopatů v takových funkcích je vyšší než u zbytku populace. Vyplývá to z loňské studie psychologů P. Babiaka, C. Neumanna a R. Hareho.
Jak je to možné? Firemní psychopat není násilnický vraždící maniak. Naopak, ostatní ho dlouho pokládají za charismatického vůdce, okouzlujícího člověka a obdivují jeho powerpointové prezentace. Často si ale pomáhá intrikami a chybí mu schopnost empatie. Přesto nebo proto je povyšován. Nakonec se ale psychopati ukážou jako chaoti bez vize s mizernými manažerskými schopnostmi. Proč ale zůstávají? Psychologové tvrdí, že firmy se jich neumějí zbavit, neboť lidé, kteří je povýšili, nechtějí přiznat chybu.
Možná ale psychopati jen rotují v podnicích díky systému najímání vrcholových bossů. Vrcholový manažer je totiž často hodnocen podle okamžitých výsledků a pak jde rychle jinam. Jeho bezkoncepční změny dočasně zvýší výkon firmy. Když přijde pád, je jinde. Nedostatek empatie není překážkou. Naopak, v době finanční krize, kde úkolem mnoha manažerů bylo snížit stavy, byla schopnost nedělat si hlavu s osobní situací propouštěných výhodou.
Není divu, že takoví manažeři většinou nejsou oblíbeni. Babiak s Harem je v titulu jedné své knihy nazvali přiléhavě hady v oblecích.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist