Sněmovna v pátek schválila novelu občanského zákoníku, která upravuje mimo jiné postup po skončení regulace nájemného. Nájemci a pronajímatelé budou mít podle předlohy pevnou lhůtu na dohodu o zvýšení nájemného.

Teprve po jejím uplynutí se budou moci vlastníci bytů obrátit na soud, aby nájemné stanovil. Norma míří do Senátu.

Nájemci budou mít podle předlohy dvouměsíční lhůtu na to, aby souhlasili s návrhem majitele bytu na zvýšení nájemného. Pokud pronajímatel odpověď nedostane, bude se moci do tří měsíců obrátit na soud, aby výši nájmu určil. Lhůty do novely vložil ústavně právní výbor, v původní vládní předloze nebyly.

Nejdřív pokus o dohodu

Pronajímatel a nájemce se tedy budou muset před soudní žalobou o dohodu na výši nájemného pokusit, vyplývá z novely.

Soudy budou určovat nájemné vždy ke dni podání žaloby. Původní vládní předloha by umožnila soudcům stanovit i pozdější dobu, což neúspěšně prosazoval v dalším pozměňovacím návrhu Stanislav Křeček (ČSSD).

Soudy by měly stanovovat nájemné v místě a čase obvyklé. Ministerstvo pro místní rozvoj k tomu připravuje cenové mapy. S loňským rokem skončila regulace nájemného přibližně pro 400.000 bytů v Česku. Ve většině krajských měst, velkých městech Středočeského kraje a v Praze to bude k 31. prosinci 2012.

Novela také omezuje přechod nájmu na dědice po smrti nájemníka na dva roky. Během této doby musí nový nájemce vyřešit svou bytovou situaci novou dohodou s pronajímatelem, nebo změnou bydlení.

Sociální klauzule ale vyjímá z dvouletého omezení osoby starší 70 let a nezletilé. V původní vládní předloze byl věk o pět let vyšší, změnu prosadil výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj. „Tato změna odráží vyšší míru sociální citlivosti, na kterou přistoupil i ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský, čehož si velmi cením. S touto změnou souhlasilo rovněž i sdružení majitelů domů a bytů,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Předloha, pro kterou hlasovali koaliční poslanci, dále mimo jiné stanoví nájemci povinnost hlásit počet lidí žijících v bytě a více údajů o nich. Pronajímatel bude mít právo požadovat, aby v bytě žil jen počet osob přiměřený jeho velikosti. Novela prakticky ruší služební byty.

Deregulace už začala

Uvolnění trhu s nájmy probíhá po etepách. Od začátku tohoto roku se dotkne asi 400 tisíc bytů, dalších více než 300 tisíc domácností bude moci platit regulované nájemné až do konce roku 2012.

Prodloužení výjimky se týká většiny krajských měst, Prahy a měst Středočeského kraje s 10 tisíci a více obyvateli. Pouze smluvní nájemné bude platit na celém území České republiky až od roku 2013.

Vodítkem pro určení "správné" ceny nájemného po deregulaci měly být cenové mapy. Jejich zveřejnění ale plánuje ministerstvo pro místní rozvoj až na březen. I kvůli tomu se někteří odborníci bojí toho, že soudy čeká zahlcení.

"Pro pronajímatele i nájemníky bylo příjemnější, kdyby měli k dispozici vodítko pro určení výše nájmu dříve než nastane deregulace. Cenové mapy jsou však spíše pomůckou, která je výsledkem snahy o usnadnění dohody mezi pronajímateli a nájemníky," poznamenává Pavla Kratochvílová, advokátka se specializací na právo nemovitostí. Vývoj nárůstu žalob podle ní však lze předjímat jen obtížně, "snahou obou stran snad bude dosáhnout dohody bez účasti soudu."

GRAFIKA: Nájemní bydlení v Česku
(pro zvětšení grafu a tabulky na ně klikněte)

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist